Pohádka o zlém větru

Uzbekistan / Sovietsky zväz, 1952, 45 min

Réžia:

Kamil Jarmatov

Asad Ismatov

Sovětský trikfilm, natočený v Taškentu, ukazuje ve formě pohádky, jak je třeba chránit úrodu bavlny před řadou škůdců, jež je největším bohatstvím Uzbecké SSR. Vzorný pionýr Chasan vypráví v kroužku dětí pohádku o dobrodružstvích, která prožil, než se mu podařilo vrátit podle slibu dědovi bavlníkovou tobolku. (Filmový přehled)

ripo

Filmová pohádka, v níž jsou hlavními postavami uzbecký pionýr Chasan, obživlá bavlníková tobolka Pachta-Oj a zlý duch pouště, žhavý vítr Garmsil poučuje zábavnou formou malé diváky o škůdcích bavlníku i o tom, jak s nimi bojovat. Pionýr Chasan dokáže, že je hoden pionýrského šátku, o jehož významu vykládá své malé kamarádce Pachtě-Oj, a vysvětluje jí také, co značí tři plamenné jazyky, z nichž je složen pionýrský odznak. Malý návštěvník kina se však nepoučí jen o nebezpečích, která hrozí bavlníku, nýbrž i o řadě výrobků, které se dělají z bavlny. Je jich na 600 a setkáváme se s nimi na každém kroku. A ještě jednoho poučení se dostane malému divákovi, když spatří, jak smrtonosný žhavý vítr Garmsil na konci pohádky přilétá s nářkem k Chasanovi a prosí ho, aby ho znovu zavřel do sešitu, odkud se mu v úvodní scéně podařilo lstí uniknout. „Nemám už, kde bych nabral sil," běduje zlý obr. „V pustině byla zatím vybudována hustá síť kanálů, naplněných životadárnou vodou. Místo žhavého písku Kara-kum jsem všude našel úrodná pole. O zelené stěny stromů jsem si potrhal plášť. Odevšad mě lidé vyhnali..." Sovětští lidé ,ve svém budovatelském nadšení přeměňují pouště v úrodné zahrady a odstraňují vše, co je člověku ke škodě. Filmový přehled 50-51/1952 ()