Německý film "Moře volají" vypráví o životě a práci rybářů na severomořském pobřeží, Dva rybáři, Nölte a Reinhardt, pozorují trosky přístavu ve Wolkowě a uvažují o budoucnosti. Nölte nevěří, že by ruch v přístavu. mohl opět někdy oživnout, naproti tomu Reinhardt se zapojuje do znovuvýstavby Wolkowa, kde vyroste nové přístaviště. Reinhardt je pověřen vedením rybolovu a vedení kombinátu v něm má spolehlivého pracovníka. Při návštěvě Brém se Reinhardt setká s americkými agenty, kteří pod vyhrůžkou prozrazení jeho bývalého členství v NSDAP chtějí v něm získal spolupracovníka. Reinhardt však vidi, že jeho místo je na straně budovatelů mladé demokratické republiky, přiznává své členství v NSDAP a vypracuje s vedoucím přístavu plán, jak odhalit amerického agenta. Plán se zdaří a lodě wolkowského přístavu mohou opět bezpečně vyplouvat na nové plavby. (Filmový přehled)

ripo

Tento film nás seznamuje s životem rybářů docela jiným způsobem, než většina filmů, které jsme měli příležitost zhlédnout. Ukazuje nám, jak rybáři, lovící v Baltickém moři, řeší své problémy. Ukazuje nám život na východním pobřeží bez falešné romantiky, k níž sváděly náměty z tohoto prostředí. Namísto toho těžiště tohoto filmu je v lidských vztazích, v problému zapojení bývalých řadových členů politických organisací Hitlerova režimu do práce, v přesvědčivém vyhmátnutí rozdílu života v západním Německu a Německé demokratické republice. Vedle toho tento film je přesvědčivým pomocníkem v boji za mír i tím, jak ukazuje způsoby, kterých používají imperialističtí agenti k získání pomocníků ve špionážní a diversantské činnosti. Autoři filmu vás seznamují i s výsledky obnovy a budování významného úseku národního hospodářství NDR. Na výstavbě rybářského kombinátu ve Wolkowě jsme svědky, jakých úspěchů dosahují budovatelé socialismu a jaký šťastný a bohatý život z jejich práce vyrůstá. Filmový přehled 38/1952 ()