Hikaru no go

• Japonsko ヒカルの碁 (viac)

Hikaru jenoho deštivého dne nalezna na dědečkově půdě starou desku Go, která mu změní celý jeho dosavadní život. V desce totiž sídlí duch Sai, kdysi bývalého vynikajícího hráče této hry. Hikaru se tak stává jediný, kdo může ducha vidět a naslouchat jeho hlasu. Sai touží opět hrát svou milovanou hru a do jejích tajů začíná zasvěcovat i Hikarua. Ten se o Go začíná čím dál tím víc zajímat... (Terter)

kirmakX6on

těžce náborová záležitost...nikdy před tím jsem Go nehrál, ale při sledování tohoto seriálu prostě nejde si nepřečíst pravidla a zkusit si ho zahrát :-) Díval jsem se na verzi bez lekcí Go na konci...tak nevím, co v nich vše je. Pokud ale v ní nejsou vysvětleny v seriálu se vyskytující se pojmy, doporučuju přehled pojmů z Go na http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Go_terms . Je docela zajímavé srovnat zázračný talent Hikarua s talentem současného nejlepšího japonského hráče Go a někdejším zázračným dítětem Iyamou Yutou...naučit se Go do téměř profesionální úrovně během jednoho roku je vskutku možné! S přehledem nejlepší postavou byl ale Sai, pro mě jedna z nejvíce uchvacujících postav vůbec. Dokáže být hrozivým a smrtelně nebezpečným protivníkem stejně jako až dětsky neškodným, radostným a dobromyslným přítelem, čiší z něj tisíciletá vyzrálost a nadhled, přitom ale stále dokáže být emocionální a vášnivý. Škoda, že to s ním nedopadne zrovna nejlépe. Zatím jsem se vyjadřoval poměrně pozitivně...tak proč jen (silné) 3* ? Člověk nemůže počítat s tím, že by pochopil logiku tahů...přitom si myslím, že by bylo docela snadné pomocí různých čar a simulací nějak osvětlit, co se na desce děje i lajkovi (v šachách to jde a ty maj nesrovnatelně složitější pravidla..). Uvažování postav "nahlas" (strategie, psychologie hry) je též spíše vzácnou výjimkou...a tak napětí partií je vytvářeno většinou pouze formálně, vizuálně. Asi nejvíc je ale škoda, že seriál, přestože má detektivní zápletku (všichni by rádi znali identitu záhadného až magicky silného hráče..ducha Sai), je ve skutečnosti detektivní zcela minimálně. Schází mu též kladné a záporné charaktery nebo nějaký život postav mimo Go (postavy mají fakt bezproblémové okolí, které je v Go buď plně podporuje anebo alespoň nebrání...docela nereálné) ...celkově je to tak trochu (pokud se nehraje) bez šťávy, alespoň na můj vkus, což si člověk začne uvědomovat hlavně v poslední třetině, kdy už Hikaruovo zlepšování se seriál není schopno uživit a kdy má taky Sai o dost méně prostoru než v první polovině. Celkově: 72% ()

Dajtin

Tak konečne mám túto 75 dielnu jazdu za sebou. Musím zdôrazniť slovo konečne, pretože tento seriál rozhodne nebude patriť ku tým, ktoré si rád pozriem znova. Jedine čo ma na tom držalo boli tie Go súboje mám fakt rád tieto duševno - intelektuálne súboje. A tu mali vážne perfektné prevedenie i keď súhlasím s nejakým komentárom, žeby niekedy nebolo zle objasniť situáciu pomocou nejakých tých pomocných čiar, možno i pomalší rozjazd a bližšie vysvetlenie pravidiel Go, čí jeho pozadia. Koniec bol uspokojivý i keď nechápem prečo nezačal študovať Saiové partie. Trosku mi vadilo aj neobjasnenie pravidiel sveta, Saiové neobjasnené zmiznutie a kedy Hikaru viedol vnútorný monológ a kedy rozprával nahlas. ()

QuarkCZ

Kdybych měl vztah ke hře "GO", asi bych dal 5*, protože vztah nemám, ocením pouze hezkou kresbu a příběh. Spíš se to bude líbit mladší generaci... ()

Pumla

Sai je neobyčejný duch, který posedne jednoho úplně obyčejného žáčka a nutí ho hrát Go, což mu Hikaru za menší úplatu slíbí a splní. Jenže hra postupem času chytne Hikaru natolik, že už nechce nechat za sebe hrát Saie a vypracuje se až do světa profesionálů. Tento seriál je smělou snahou tvůrců o popularizaci, šíření hry Go a vrácení Japonska na vrchol v hraní. A zcela úspěšnou, protože seriál je lahůdkou, která chytne už po několika dílech a dokáže diváka udržet celých 75 dílů v napětí. Navíc popularita Go v Japonsku opravdu vzrostla. Možná jako výtku bych bral podobnost některých postav a osobně dalších pár dílů navíc by určitě neuškodilo, spíš naopak. ()

frawd der

Klasická japonská pohádka, neklasicky o deskové hře (laicky kombinace šachů a žravých piškvorek). Nevím kam v zemi zapadajícího slunce na tyhle nápady chodí, ale překvapivě to funguje na jedničku! když člověk přejde občasnou jednoduchost děje a infantilnost , tak je to výborná podívaná. jasných pět. ()

enevy

Tohle formovalo mé mládí! Dostávalo do pořádných tranzů a jiných dimenzí, TOPOVKA, ta atmosféra, po letech stále stejné pocity, MUST WATCH! ()

IronicY

Postavy jsou fajn, taktéž dostávají dostatek prostoru, na to aby se hráčsky rozvíjely. Kresba, hudba a zápasy jsou pěkně udělané. Výplně je tak akorát. Hikaru no go bych vytkl pouze počet epizod, posledních 20 dílů mi přišlo nudných, a že nebyl více ukázán osobní život hlavních postav. ()