Rusko roku 1999 je na pokraji anarchie a jeho současný prezident stojí bezmocný proti narůstající nezaměstnanosti, inflaci, rostoucí zločinnosti a korupci. Chaos před blížícími se volbami vítá vůdce pravicové strany Igor Komarov, ze kterého se postupně stává ikona národa, protože zemi slibuje návrat k někdejší moci a slávě. Komarov ale spasitel Ruska není, naopak. Je to zrůda v lidské podobě, což pochopí ti, kteří odhalí přísně tajný dokument Manifest nového Ruska, jehož je Komarov autorem. Jediný, kdo je schopný ho zastavit, je bývalý tajný agent CIA Jason Monk, který zná dokonale ruské prostředí a k zemi ho váže citové pouto. (oficiálny text distribútora)

tuwanakha

Tedy tvrdit, že je Ikona nejlepší román od Forsytha může jen naprostý literární ignorant. Jednoznačně nejlepší kniha je všeobecně známý Den pro Šakala, též známý jako Šakal a svými dalšími knihami se Forsyth bohužel k svému superbestselleru ani nepřiblížil. Většina filmových zpracování jeho thrillerů dopadla mizerně s výjimkou právě Šakala a to ještě jen ve své první verzi (ta s Willisem a Gerem byla znatelně slabší). Dvoudílný televizní film z produkce Hallmarku není žádným veledílem, ale na druhou stranu stojí za shlédnutí. Na Swayzem je již znát věk a hlavně jeho choroba, ale jako herec je stále velmi dobrý. Ben Cross si vystřihl další roli záporáka jakožto šéf KGB , ale Michael York v roli sira Nigela žádný velký prostor k předvedení svého hereckého mistrovství nedostává. ()

hrona

Do Ruska, běžte se podívat, mají tam jednoho zloducha prezidenta, britského nesmrtelného akčního hrdinu, správnou agentku a jeden smrtelný virus. Celé se to tváří, jako by si půjčili nápad z jedné série 24, ovšem provedení a dialogy to je třída podstatně jiná. Tři hodiny tohoto snímku je opravdu velký nápor na racionální myšlení. Takovou show jsem nečekal ani z produkce Hallmarku. Apropo ta jedna hvězda za dobrých 20 záběrů na jednu restauraci McDonalda + její přilehlé okolí, jelikož jsem při tom dostal hlad. Dle tohoto filmu je Moskva fakt velkoměsto. ()

HonzaBez odpad!

Vzhledem k tomu, že Frederick Forsyth je jedním z mých nejoblibenějších spisovatelů a jeho román Ikona vnímám jako jeden z těch vskutku zdařilých, považuju způsob, jakým byl tento román převeden na filmové plátno za něco naprosto šíleného. Chápu, že nešlo z románu do filmu převést celý děj, ale to co autoři s předlohou udělali, to je fakt síla. Oproti románu to vůbec nemá žádnou myšlenku (např. z filmu vůbec nevyzní, proč se to jmenuje "Ikona") a chybí zde i ono pro Forsytha tak typické překvapivé rozuzlení. ()

klerik

Priznám sa, že Forsythovu Ikonu som nedočítal (ale raz to určite dokážem :)), no tento film nemal s atmosférou jeho kníh nič spoločné. Je síce uvedený ako autor predlohy a konzultant, ale príbeh je zmenený, klišovitý a má neuveriteľlne stupidné dialógy, réžia slabá... O to viac film funguje, keď sa niečo deje - naháňačka, oslobodenie zo zajatia. Keďže ide o TV, tých pár akčných scén (napr. zastrelenie z dodávky bolo super) ma dokonca láka dať 3*, ale keď si spomeniem, ako sa Patrick občas tváril... ()

Aelita

Kdyby se ponechaly jen záběry Moskvy na pozadí stručného výkladu politické zápletky filmu, mohl by z toho být dobrý úderný dokument na CNN nebo RT odrážející praktiky a cíle všelijakých Společenství zainteresovaných stran, které jsou dnešními hybateli a protagonisty na světové politicko-hospodářsko-finanční scéně. Takhle to je jen šablonové velmi volné a hlavně zdloooooouhavé televizní zpracování románu Fredericka Forsytha "Icon". Důrazný moderní klip cut by tomuto filmu velmi prospěl. Nicméně jsou i zajímavé věci: 1. Tři nebo čtyřikrát ve filmu různí lidé řekli, že Rusko se změnilo. Otázka zní - v čem je podstata jakékoliv země a jakéhokoliv národa? To jest co se nemění nehledě na změny názvů země a společenského zřízení či života? __ 2. "V přeneseném významu znamená slovo „ikona“ člověka či věc, užívanou podobně jako náboženský obraz. Jako určitý vzor, ale do jisté míry i jako ochranný, magický předmět, který má například zajistit či alespoň zaštítit obchodní, či jiný úspěch." Každý větší celek kromě společenského konsensu potřebuje svoji ikonu jako sjednocující ideologický a ideálový symbol. Napadá mne, že již dlouhou dobu nejsvatější, nejznámější a nejrozšířenější ikonou světa je portrét George Washingtona na jednodolarové bankovce. ()

• Film se natáčel v Bulharsku (Sofie) a Rusku (Moskva). (GASTON73)