Larry Pearce natočil černobílý syrový příběh dvou grázlíků, kteří zablokují dveře vagonu nočního newyorkského metra a terorizují jednotlivé cestující, mladší, starší, bílé, černé, páry i jednotlivce, muže i ženy. Ukazuje se zde odcizená společnost jednotlivců, fragmentovaná, neschopná, bojící se nebo neochotná spojit se proti násilí a jednotlivě snadno ovládnutelná. Každý doufá, že právě jemu se nestane nic a postupně se dostávají do situace, kdy jsou ochotni přijmout větší a větší míru ponížení. Incident má přesah a nadčasovost; ukazuje, že se zlem se dobrem bojovat nedá a že "civilizovaný" člověk má v mezní situaci nad primitivním agresorem jen velmi pofidérní výhody. (Peabody)

slunicko2

Zajímavá poněkud polopaticky podaná studie toho, co udělá se skupinou individuálů párek šikanistů. 1) Snímek je plný přitažlivých mladých herců. 26letý Beau Bridges (voják s rukou v sádře), 31letý Tony Musante (šikanista Joe), 27letý Martin Sheen (šikanista Artie), jo jo... ()

K.B.L.

Pro mě zajímavý film hlavně co se sdělení týče. Vlak ovládnou 2 týpci, ačkoliv by je dohromady cestující zvládli raz dva. Je hrozné, když si každý hledí jen svého. Pravda je, že nikdo asi nechce dopadnout jako Michal Velíšek, ale apatie je jedna z nehorších vlastností, co znám. ()

d-fens

ocenenia : MFF Mar del Plata 1968 - Najlepší herec (Tony Musante), Najlepší scenár (Nicholas E. Baehr), Špeciálne uznanie film. kritikov ()

Innuendo1987

Svým způsobem nadčasový snímek o tom, jak lidé ve vypjatých situacích reagují, nebo spíše nereagují. Sonda do lidského chování. Silné, velmi silné. ()

zette

Skvostne nastavene zrcadlo spolecnosti, ktera mysli prevazne jenom na sebe. Kdy tato kritika je aktualni i po vice jak padesati letech a da se bohuzel aplikovat i u nas. Misty az amaterske zpracovani, dodava filmu tu pravou atmosferu. Vyborny zaver, film, ktery stoji za vasi pozornost! ()

Duoscop

Film, který ani po 47 letech neztrácí nic ze své surovosti. Noční tažení dvou grázlů městem končí v metru, kde rozpoutají pravé peklo na nevinných cestujících. Najde se nějaký hrdina, který zasáhné? Téma je to stále aktuální a nechybělo moc a dal jsem plný počet. ()

KasparekZabijak

Jedna za Martina Sheena, druha za nápad, jinak rozvleklá nuda, teprve po padesáti minutácu se začne ,, něco " dít, ale je to tak strašně vyumělkované, že jsem si přál aby to brzo skončilo. Totální nelogičnost všech napadených byla způlky úsměvná, z druhé trapná, filmu moc nepřidaly reklamy na Prima Cool, které jak známo opravdu nevypadají jak z let šedesátých, což samozřejmě není vina filmu, usnul jsem u napadení barevného páru, take ani nevím jak to dopadlo a je mi to dost jedno 3/10 ()

JohnSmith

Různí lidé se sejdou v jednom nočním metru a jsou šikanování dvěma chcípáky, dokud jim voják se sádrou nezatne tipec. Celkem zajímavý snímek.Nevím, kde tvůrci čerpali, ale podle tohoto filmu jezdi nočním metrem v New Yorku jen nevyrovnané existence. ()

KarKulA

Na počátku stál podle mě výborný nápad, který ale zanikl ve spoustě nedotažených a nepřirozeně vykonstruovaných situací, které se na oko tvářily, že děsně sofistikovaně a rafinovaně odhalují charaktery jednotlivých postav. Pokus o hlubší rozbor "účastníků zájezdu", ale v tomto případě selhal na prvoplánové naivitě vykreslení jednotlivých osobností a příliš okaté nelogičnosti jejich chování - to vše ještě podtrženo ne příliš přesvědčivými hereckými výkony, které z toho alepoň pro mě udělaly jenom hodně průměrné dílo. ()

Han22

Perfektní a mrazivě reálný psychothriler. Do nočního metra přichází postupně obyčejní lidé - gay, černošský pár, opilec na odvykačce, frajerský mladík s holkou a několik manželských párů a také dva vojáci. V každém z těch párů je někdo s plnou hubu siláckých keců. A pak se objeví dvojice grázlíků, vybírají cestující jednoho po druhém a blbnou, řádí, baví se, rozebírají je blbýma kecama, zkrátka taková ta klasická šikana "vždyť ti nic nedělám". A ostatní sedí, mlčí, přihlíží, občas se někdo nesměle ozve, jen aby toho trpce litoval. Je to psycho, je to reálné, každý kdo někdy jezdil z hospod rozjezdem zažil situaci, kdy někdo otravuje a všichni ostatní sedí a jsou rádi že se jich to netýká. K tomu začínající Sheen jako jeden z grázlů a Beau Bridges jako nečekaný hrdina. Jedinou chybou je přepálený skoro 50minutový rozjezd na seznámení s postavami, jinak parádní, téměř moderní podívaná. ()

mosnak

Já vlastně celý ten film jen čekal,kdy ten podělanej "kotleťák" dostane do tlamy. A stalo se :-) lidi ani svému hrdinovi nepoděkovali a šli si žít dál své "zbytečné" životy. Dávám 38% - za to,že mě ten samotný film donutil se na něj dívat. ()

sona123

Výtečný film - sice hned brzy je jasné, o co půjde, ale není to nijak na škodu. Tvůrce si dává načas s vytvářením základní scény a v ní pak rozehrává solidní drama. Černobilá pak všechno ještě podtrhuje. A ano, bohužel, to, že jsou lidi ovce a ztrácí se ve stádu, to je pravda. Je to v naší podstatě a to, co se dělo ve filmu, je ještě dobré. ()

Mikino00

Minimalistické prostředí jednoho metra a teror, který je až předimenzovaný a divácky velmi nepříjemný, charaktery postav jsou velmi odtažité a nezajímavé. I tak se jedná o zajímavě zfilmovanou situaci, na které je mnoho pravdy. Filmu bohužel podkopává nohy úvodní seznamování postav. ()

reich

Jestliže jsem někdy byl překvapen u nějakého filmu, tak je to právě tento, premiéra na televizní stanici Prima Cool před lety a rozhodně jsem si film oblíbil a rád se k němu vracím. Celkově má film svižný průběh, sice ano seznamování postav může působit nudně, ale pro příběh je to důležité. Bohužel český dabing je zde ne příliš kvalitní, pouze Martin Stránský mi zde sedí, které dabuje jednoho z grázlů.  Obsahuje trochu spoiler:  Jinak film má ponurou atmosféru, na svou dobu dost dobře zpracovaný, atmosféru navíc podtrhuje, že film je černobílý a povznáší ho herecké výkony, hlavně grázlíků, v podání geniálního herce Tonyho Musante (Joe Ferrone) a Martina Sheena (Artie Connors), který začnou svou noční štaci v kulečníkovém baru, podnapilý, hledají problémy, provokují a zablokují dveře jednoho z vozů metra a terorizují cestující, kteří byli na začátku filmu představeni. Tady se nám ukazuje jedna věc, že lidi myslí na sebe a proč by měl někdo někomu pomoct, raději si hledí svého, což je právě špatně. Grázlové totiž svou agresi stupňují a až to přejde do extrému, kdy voják Felix (Beau Bridges) musí zakročit... Načež se nabízí úvaha, zdali to nebyl hlavní účel grázlů, chtěli se poprat a to s tím nejlepším. Což se nabízí právě toto, co řekl Ferrone v dabingu Stránského: Tak jo vojcle, zajímalo mě, jak to dlouho vydržíš? Načež když jsou oba grázlové poraženi a zatčeni, tak je tam moment, který ukazuje dokonale lidskou povahu. Felix se koukne do vozu, zraněný se dívá, podpírán druhým kamarádem vojákem, který mu taky nepomohl a nikdo mu nepoděkuje. Děkuji, že si ty grázly přemohl, sám a ještě se zlomenou rukou... Nic prostě jenom pohled do země a nikdo neřekne děkuji. Nezakročím, nepomohu, nepoděkuji. Bohužel to ukazuje lidskou povahu v tom nejhorším světle. Nadčasový film, naprosto nedoceněný a podhodnocený. 95% ()

Fifer

Je to hodně ukecané. Vůbec nic by se nestalo, kdyby byl film o 20 minut kratší, ale jinak je to skvělé znázornění všeobecné zbabělosti. ()

bakeero

Krásná studie lidského chování, která je aktuální i po všech těch letech. Vše by se dalo shrnout profláklou hláškou, že k vítězství zla je zapotřebí jediné. Nečinnost dobrých lidí. I když o dobrých lidech by se v případě osazenstva tohoto vagónu metra dalo spekulovat. Filmu bych vytknul možná až přespříliš dlouhý úvod, kdy nám představuje osazenstvo hezky popořádku a jednotlivě. Zajímavější by podle mě bylo, kdyby se jednotliví pasažéři začali odhalovat až s průběhem cesty – kliidně v nějakých flashbacích, ale ty ještě tenkrát nebyly tolik v módě :-)) ;-) ()