Jesus Christ Superstar

(divadelný záznam)
všetky plagáty

Muzikál s biblickým příběhem je dnes již kultovní záležitostí. Z divadelních scén, kde byl osud Ježíše zpracováván od počátku středověku, převedl příběh do hudební podoby Andrew Lloyd Weber ve spolupráci s Timem Ricem. Do širšího podvědomí se muzikál zapsal díky filmovému zpracování Normana Jewisona z roku 1973, ve kterém ztvárnil postavu Ježíše legendární Ted Neeley. Na tento snímek navázal v roce 2000 již méně úspěšný Nick Morris, který si do role Ježíše vybral Glenna Cartera. Tuzemské publikum pak muzikál Jesus Christ Superstar zná především díky české verzi s Kamilem Střihavkou, Danem Bártou a Bárou Basikovou v hlavních rolích. Premiéru u nás měl 24. července roku 1994 na prknech divadla Spirála. V současné době prožívá toto dílo symbolické vzkříšení v podobě znovunastudování divadla Karlín, při zachování původního obsazení ve většině hlavních rolí. Tento záznam jest však z roku 2005, zachycuje tedy první éru Weberova skvostu u nás, za účasti několika zvučných hostů naší hudebně populární scény (Pepinec)

Gig

Jesus Christ Superstar se stal kultem i v našich končinách a to na počátku devadesátých let, kde Ježíše neskutečně, hlavně pěvecky, ztvárnil Kamil Střihavka. Jeho hlasový rozsah je neskutečný, a když zazpíval V zahradě gedzemské, tak to byl neskutečný zážitek. A nebyl sám. Tenkrát byla skvělá i Bára Basiková coby Maří Magdaléna a Dan Bárta a jeho nádherně křivý (a to i svými gesty) Jidáš. Tento koncert byl krásným připomenutím a ohlédnutím nejen za původním českým nastudováním (Škoda jen, že tam nebyla Bára. Ale holky (původní alternace - Langoská, Podlipská) se nedali zahanbit). Bravurní jsou i hosté, kteří se pokusili známé písně zazpívat po svém. Stačí vzpomenout třeba 4tet Jiřího Korna. Pod palcem, tedy pod taktovkou, to měl Ota Balage. ()

reccal

Jupíííííjou aneb Bohouš Josef, 4TET, vynikající Dan Bárta a hlasově nepřekonatelný Kamil Střihavka na jednom pódiu pod tatkovkou Oty Balage, který dokázal sestrojit rockově-bluesový koncert/muzikál s prvky snad všech možných hudebních žánrů vyjma dechovky. Úžasné! Dvě Máří Magdalény však byly zbytečné, a Renáta Podlipská má sice silný hlas, ale výrazově sahá Athině Langoské leda po pás, to její jemné a krásné vibrato se k Máří hodí daleko víc, než pevný a tvrdý hlas Renáty. Zvlášť musím vyzvednout výkon Dana Bárty, který by na pódiu nechal i duši, prostě prodal, co to šlo, což se třeba o Brichtovi nedá říct ani omylem. Celkově skvělý zážitek, škoda, že jen zprostředkovaný. ()

M.Gift

Tento muzikál nikdy nebyl o slavných jménech, výrazných kulisách ani kostýmech. Tento muzikál byl vždy o zpěvácích a zpěvačkách s velkým Z. A to Kamil, Dan a Bára rozhodně byli. Dara je proto pro mě nejen velké zklamání ale i lehké znechucení. Nic proti Darince, ale vždy to byla spíše roztomilá zpívající módní "ikona", než paní zpěvačka. Dodneška si syslím svou starou pirátskou kopii výročního představení ze Spirály a vzpomínám na svou dětskou návštěvu Karlína. Proto prosím, prosím žádné zázračné vzpomínání. ()