Mladá a krásná dívka Mala z liberální rodiny se nechá obalamutit podvodníky, kteří z ní naoko chtějí vytvořit filmovou hvězdu. Mala odnese ze svého domu požadované peníze a odevzdá je bídákům. Naštěstí se podvodníci mezi sebou pohádají, ona je včas prokoukne a dá se před nimi na útěk. Nasedne do autobusu Bombaj- Goa a většina filmu se odehrává právě na palubě tohoto na indické poměry moderního autobusu. Lumpové usilují o její život, neodolatelný Amitabh Bacchan usiluje o její lásku a zároveň ji hrdinsky brání. Och, opravdu se nakonec dají dohromady? (vojta1)

vojta1

Road movie, který je podivně neindický tím, že je podivně indický. Jinými slovy, film je typicky bollywoodský právě proto, že se snaží vybočit z indickosti. Hlavní mužské postavy (banda lumpů od filmu, Amitabh Baccan) jsou vytržené z indické reality svými kostýmy a stylizací. Prazvláštní sáčka a obleky mají evokovat jejich evropskost (příšerná tendence Bollywooďáků vypadat v něčem evropsky, která mě tak štve), Coca-cola v tak americky skleněných lahvičkách, skleněná pštrosátka s buřinkami, pírkem místo ocasu, co se po rozhoupání hrozně dlouho kývají než přestanou klovat a Baccan neustále žvýkající žvejkačku (indové sice pořád žvýkají pán, ale tohle byla určitě žvýkačka coby symbol západních frajerů). Tento jejich svět, který se kolem nich vznáší, naráží na Indii, které je tu kupodivu docela dost. Osazenstvo autobusu je z většiny oděno indicky. Prostředí mimo autobus a interiér kantýny, u které se zastaví na oběd, jsou samozřejmě velmi indické. 2 muži v indické kurtě a dhótí jsou ortodoxně indičtí, jakožto bráhmani, ale jsou směšní svými charaktery, což kulminuje v jejich legrační hádce. Vím, že veselá melodramata tohoto typu samozřejmě neumí slovo realismus ani vyslovit, ale při pohledu na čerstvě natřený a moderní autobus se kdokoliv již navštívívší Indii upřímně rozchechtá. Tyhle dva prolínající se světy zračí jistou rozháranost - snaha vypadat evropsky v převážně indických kulisách. Ale popravdě řečeno není to nic, co by filmu snižovalo hodnocení. Je to jen jakási zajímavost, která je charakteristická pro klasické bollywoodské filmy. Film potopil jak slabý a vnitřně nelogicky sladěný scénář, nadmíru trapný humor (ind, co se poleje barvou tak učinil očividně na pokyn režiséra, ne omylem vlivem okolností, což je želbohu v jeho kostrbatém a umělém gestu příliš vidět..) a slabé výkony herců (Bacchan hrát umí, viz film BLACK, avšak tu je ještě mladý a zároveň mu role neposkytuje prostor k rozletu). Jednu hvězdičku jsem udělil za nad očekávání chytlavou melodii titulkové písničky - Bombay to Goa a druhou za to, že jsem neusnul i když jsem film sledoval od 11 do 1 hodiny ranní. ()