Vynález

• USA Primer

Čtyři přátelé/vynálezci amatéři sestavili po nocích a o víkendech v garáži jednoho z nich cosi, čemu ani jeden z nich nerozumí. Tenhle stroj už není jen obyčejný vyhledávač a kontrolor chyb, je v něm něco navíc. Něco, co žije samo, a dokáže cokoliv… (oficiálny text distribútora)

IllIlIlIIl

Tento film vypadal, že uspokojí mé nenasytné oči hledající zvláštní příběh hoden hlubšímu zamyšlení. Bohužel se tak úplně nestalo. Výstavba filmu je sice ,,zvláštně,, zajímavá a nabízí na konci možnost, aby se divák ponořil do myšlenek a srovnal si všechny prvky filmu dohromady, ale mě film nechal vcelku chladným, že jsem absolutně neměl potřebu ani touhu více o filmu přemýšlet. ()

Rogue

Sedmdesátiminutový promyšlený matfyzácký trashtalk. Carruth je talent, ale kdyby měl ochotu být alespoň trochu divácký a občas ustoupit, prospělo by to všem. První necestovní část je zbytečná - i tak napoprvé super a napodruhé geniální (a s kreslením mapky dokonce rozkódovatelné). Bez diskuze ale překomplikované, záměrně chaoticky odvyprávěné a nedovysvětlené, intenzivně podkopávající snahu o pochopení bez diagramu a pěti shlédnutí (páteční události jsou hodně za čarou běžného IQ - http://qntm.org/primer), ve výsledku ale puntičkářsky sedící. Inception vedle toho vypadá jak Komando - je mnohem hloupější a sleduje se lépe. ()

rawen

Jeden z nejobtížněji pochopitelných filmů na první pokus - Memento je vůči Primeru docela nenáročné pokoukání. Dvojice vědců náhodou vynalezne přístroj, ve kterém ubíhá čas pozpátku a využijí jej k sebeobohacení, je však nutné respektovat zákony kauzality a vše se postupně zvrhne a to velice složitě... Styl vyprávění rozhodně k lepšímu porozumění nepřispěje, přesto se všechno "dá" na několikeré shlédnutí uchopit a dostat jakýs takýs přehled o tom co se vlastně stalo, kdo všecho kolikrát a kam cestoval a kolik "klonů" mu zrovrozatím 7/10 ()

lakikaki

Sakramentsky dobré komorné sci–fi, v ktorom nie je nič ukázané, v ktorom sa o všetkom iba rozpráva a ktoré predovšetkým nemá potrebu urážať divákovu inteligenciu zbytočným vysvetľovaním, namiesto toho mu radšej kladie prekážky k pochopeniu príbehu a vyzýva ho k intenzívnej mozgovej aktivite. Hollywood pwned. Piata hviezdička je z mojej strany síce trochu neistá, ale veľmi rád sa k nej prikloním už len kvôli Shanovi Carruthovi. Jeden(!!!) človek, ktorý film (vynikajúco) napísal, produkoval, (skvelo) zrežíroval, zostrihal, zložil k nemu (veľmi fajn) hudbu, vybavil ho zvukom a ešte si v ňom (veľmi slušne) zahral hlavnú úlohu, a to všetko so smiešnymi 7000 dolármi vo vrecku. Filmový poloboh. [91%] ()

morize

Možná až příliš velký mindfvck -_- Skvěle natočené - obzvlášť s přihlédnutím k supernízkému nákladu. Ke kratší stopáži, kterou vítám, je však nutné si přičíst ještě 23minutové vysvětlující video, které jsem našel na youtube :D Zašmodrchanost byla na mě zkrátka až příliš. Být to o facku čitelnější, atakovalo by to u mě plný počet. ()

• Režisér Shane Carruth se snažil ztvárnit zvuk ve filmu co nejreálněji. Například k vytvoření "hučení" stroje času tak použil auto a mechanickou brusku. (Pitrsss)
  • Rozpočet pre celý film sa pohyboval okolo hranice 7 000 amerických dolárov. Väčšina peňazí bola použitá na filmový materiál. (Madsbender)
  • Shane Carruth uviedol, že zo získaných záberov môže byť vyrobený najviac 80-minútový film, konečná dĺžka snímky je 78 minút. Uviedol tiež, že pomer záberu bol 2:1. (Madsbender)