Sampoganeun gil

• Južná Kórea 삼포가는 길 (viac)
Južná Kórea, 1975, 95 min

Réžia:

Man-hee Lee

Predloha:

Seok-young Hwang (kniha)

Mladý Roh, dělník, který v zimě nemůže sehnat práci, a starý Jeong, kterého nejvíc baví si z mladého utahovat, nemají pranic společného. Jen cíl, kam se oba vydávají skrz silné závěje – Sampo. Jeong je tamní rodák a celou dobu o své domovině básní, jak si ji pamatuje z dětství. Po cestě potkají děvče jménem Baek-hwa, co uteklo ze služby v nedaleké restauraci. Majitelka restaurace všem pocestným za její navrácení nabízí odměnu. Přestože tulákům by se peníze hodily a s dívkou se ze začátku jen štěkají, ocitnou se na cestě společně všichni tři. (mrtvej pes)

molotov

Nádherný film. Jedna z mála road movie, která ukazuje dva tuláky a nájemné dělníky, kteří narazí na holku, která utekla z baru a spolu jdou na jih, každý za jiným cílem. Níc víc se tam v podstatě nestane, žádné úžasné zvraty. Ale je to nádherně natočené, poměrně uvěřitelné a především to stojí na skvěle vykreslených postavách. K tomu úžasná melancholická hudba, zasněžená korejská příroda a co víc člověk potřebuje. Poslední dílo korejskéhé klasika I Man-huie, která při stříhání tohoto filmu zemřel na cirhozu jater, je opravdu úžasné. ()

Bernhardiner

//Tento a mnohé další neznámé korejské skvosty můžete zhlédnout s anglickými titulky na kanálu KoreanFilm na YouTube// Příběh o třech lidech, které nouze donutila snížit své morální zásady někam k bodu mrazu, je vlastně docela obyčejný. Co ho však neuvěřitelně posiluje, je celým filmem prostupující optimizmus, který cítite i v momentech, kdy hlavní hrdinové neúspěšně zadržují slzy. Příznačné je to pak obzvláště v momentě, kdy naši hrdinové rozezpívají a roztancují celý pohřeb. Poté ta korejská zima... husí kůže Vám prostě naskakuje, aniž byste to chtěli a když vypukne sněhová bouře, jdete si přinést deku, abyste nenastydli. A v neposlední řadě herecké výkony. Panové jsou dobří, ale osoba, která tam doslova zaří, je Mun Suk, snad nejtalentovanější korejská herečka, kterou jsem kdy viděl, jež zde ztvárnila holku od baru, se kterou se život nemazlil. ČSFD tuto dámu bohužel nezná a další čtyři filmy, které stihla v sedmdesátých letech před svou emigrací do USA natočit, tu také nenajdete (do Koreji se však vrátila a hrála teď například ve filmu Vnitřní krása). 95% ()

rivah

Mladý Young-dal prochází vězení a stavbou, potkává staršího Jeonga na jeho cestě do domoviny Sampo, kam se vydává po deseti letech nepřítomnosti.Seznamují se s uprchlou číšnicí Baek-hwa a cestují společně. Když dojedou do stanice Kangcheon, je Jeong nespokojen se změnami staré domoviny, kde byl vybudován hotel. Oba muži zůstanou v Sampo jako v místě obživy. Baek-hwa opuští Sampo ba jízdenku, kterou jí za poslední peníze koupil Young-dal.....Rozjařený film, kde se setkávají různé spontánní nálady a poznamenávají vztahy těch tří. K tomu jako doprovod ruská teskná písnička na strunný nástroj.(70%) ()