Postkatastrofický film, v němž dva mladí lidé Glen a Randa sní o znovuvybudování civilizace a pátrají po mýtickém městě Metropolis. (Hans.)

fragre

Glen a Randa jsou adolescenti, kteří již vyrostli po tom Výbuchu, tedy noví divoši, leč zbytky předvýbuchové civilizace jsou ještě patrné a ještě existují i její pamětníci. V táboře přeživších, který je rozbit na zbytcích benzínové pumpy, najde Glen ve věcech starého "šamana", který předvádí šou s fungujícími domácími spotřebiči (nyní již nepochopitelnými výtvory), staré magazíny z nichž nabyde přesvědčení, že někde existuje bájná Metropolis dávné civilzace, a spolu s Randou se vydají jí hledat. Po dlouhé pouti narazí však na mořském pobřeží na starce, který zde žije, a musejí svou cestu přerušit, neb Randa pracuje k porodu. --- Glen se chová jako ti domorodci v Melanézii, kteří napodobovali vnější projevy evropské civilizace, aniž by byli schponí ji chápat (Cargo kult), což přináší do filmu jistou pochmurnou komiku. --- Sám film má vlastně otevřený konec, nemá žádné řešení, ale nakonec nekonečná cesta Glena a Randy také nemá řešení --- V pasáži, kde oba hrdinové běhají nazí po lese mi trochu vadilo, že nevypadali jako noví divoši ale nudisté, což mocně podporoval jasně neopálený zadek Glenův. ()

whack

Páčila sa mi viac prvá časť, kde behali nahí po lese. Keď sa Glen dozvedel, že niekde môže existovať niečo ako ľudské mesto, chcel ho za každú cenu spoznať, nabralo to trochu iný spád. Páčila sa mi nátura filmu, nefalšované správanie sa divokých ľudí postkatastrofického sveta budúcnosti. Keď Glen našiel starý rozbitý televízor a dozvedel sa, že civilizovaní ľudia pri ňom presedeli celé dni, nútil Randu sedieť pri ňom a pozerať sa na neho s odôvodnením, že musia byť civilizovaní. Je to tak trošku jedna z kritických narážok na moderný svet, no film inak nemá nejakú silnú pointu podľa mňa. Scéna s pojedaním koňa sa mi nepáčila. ()

zelvopyr

Postapokalyptický komorní příběh, variace na genezi. Podle prvních minut jsem očekával nějakou naivní hippie šáhlou slátaninu. S přibývajícím časem se vrstvily dojmy - kterými se zde vyprávělo narozdíl od slov. A přitom žádná pseudointelektuálská žumpa. Žádná hudba, hodně málo dialogů, žádné doslovnosti. Dva teenageři na cestě, kteří nevědí nic o světě ani dobru nebo zlu - on chce najít vysněné město z obrázkového časopisu, ona je čím dál víc těhotná. Děj svým způsobem odhadnutelný, v jednotlivostech překvapivý, s kvalitním koncem (na můj vkus). ()

• Film byl natočen za napůl amatérských podmínek na 16milimetrový film. (Hans.)