Anděl u mého stolu

• Nový Zéland An Angel at My Table (viac)

Film vychází z autobiografické trilogie přední novozélandské spisovatelky Janet Frameové. S nesmírně citlivým přístupem zachycuje dětské roky, dobu dospívání a konečně i raná léta dospělosti autorky, která svou originální tvorbou vykupuje traumatické životní zážitky. Ty nejhorší ji potkaly během osmiletého pobytu v psychiatrických léčebnách, kde prodělala dvě stě elektrošoků kvůli chybné diagnóze schizofrenie. Nevzhledné děvče s nepodajnou kšticí rudých vlasů však trpělo už od dětství, stráveného na jednom z novozélandských ostrovů uprostřed hmotného nedostatku a neporozumění. Janet se v dospívání začíná stranit lidí a uzavírá se sama do sebe. Zároveň ji však už od raného dětství provází uznání její různorodé literární tvorby. Při cestě do Evropy nachází dospělá spisovatelka ztracenou rovnováhu a vrací se domů jako vyrovnaná osobnost.

Snímek původně vznikal na formátu 16mm jako třídílný TV seriál. Později však byl překopírován na 35 mm a se značným ohlasem uveden v normální distribuci. Málokdy se podaří zachytit na filmový pás lidský život s takovým pochopením a s takovým uměleckým citem, jako to udělala Jane Campionová. Značný podíl na výsledku měly tři představitelky hlavní hrdinky v různém věku, zejména debutující herečka Kerry Foxová v roli dospělé Janet. Film získal na MFF Benátkách roku 1990 Zvláštní cenu poroty a cenu FIPRESCI. (oficiálny text distribútora)

Cycake

Pět hvězdiček za to, že ještě patnáct let po zhlédnutí tohoto filmu jsem si jej dokázala vybavit spolu s pocity, které ve mne vyvolal. ()

Svadbos

Skvelá a pichľavá autobiografia Janet Frame. Režisérka Jane Campion krásne portrétuje rôzne obdobia života Frame a zachytáva aj spisovateľkin vnútorný svet. Kerry Fox je strhujúca v úlohe dospelej Janet.. Scenár napísala Laura Jones. Originálne bol film produkovaný ako trojdielna televízna séria. Film bol natočený na motívy autobiografií Janet Frame - "To the Is-Land", "An Angel at My Table", "The Envoy from Mirror City". Je to príbeh o kudrnatej červenovlasej dievčine, ktorá vyrástla v najlepšiu novozélendskú autorku, po útrapách, ktoré by mnohých ľudí priviedli do blázinca. Iróniou je, že ona aj bola v blízinci, keď jej mylne diagnostikovali schizofréniu. Bola podrobená viac ako 200 elektrošokom, ajkeď v jej správaní nebolo nič zlé nepočítajúc jej plachosť a depresiu. Janet Frame je dnes autorkou cca 20 románov, básnických zbierok, hier a autobiografie. Prvé dve knihy boli napísané a publikované počas jej pobytu v nemocnici a môžeme sa iba domnievať, či jej práve akt písania zachránil život, dávajúc jej priestor na usporiadanie si myšlienok uprostred chaosu. Film Jane Campion rozpráva jej príbeh spôsobom, ktorý ma upútal od začiatku do konca. Toto nie je kašírovaná biografia alebo mydlová opera, ale jednoducho záznam života tak, ako bol žitý, počínajúc detstvom talentovaného a zasnívaného dievčaťa, ktoré jej pracujúci rodičia milovali a pokračujúc tým, ako bola narastajúco odsúvaná spoločnosťou na miesto, ktoré ju takmer zabilo. Janet je vo filme hraná tromi rôznymi herečkami (od dievčenských čias do jej tridsiatich rokov to boli Kerry Fox, Alexia Keogh a Karen Fergusson), ktoré majú záhadnú telesnú a osobnostnú podobnosť. Vďaka tomu získavame skutočný prejav života tak, ako sa odvíjal, ako sa to pokazilo, aby nakoniec silný duch zvíťazil. Jej knihy pomáhali udržať si zdravú myseš a eventuálne jej pomohli dostať sa von – jej otec prisahal, že už nikdy viac sa do nemocnice nevráti. A tak je v tridsiatich rokoch začína skutočný život, keď získa grant na štúdium v zahraničí a odchádza so skupinou bohémskych spisovateľov a maliarov do Španielska. Nakoniec stráca svoju panenskosť a ajkeď stále bude trochu zvláštna a osamelá, obalená zámotkom súkromia, vidíme ju oveľa spokojnejšiu so životom. ()

BubbleGum

Svkělý film! Působivý, chvílemi nervy drásající, chvílemi až příliš realistický, chvílemi velmi smutný. Stopáž v tomto případě není přehnaná, a člověk je v ději úplně ponořený po celou dobu. Alespoň mě ta atmosféra, děj a herecké výkony úplně dostaly. Krásné. ()