Otec Sergej

• Ruské impérium Otěc Sergij (viac)

Kníže Kasatsky (Ivan Mozžuchin) byl bohatý a ambiciózní. Snil o vojenské kariéře a lásce sekulární krásky. Osud se na něj usmál. Ale v předvečer svatby se dozvěděl, že jeho nevěsta je milenkou císaře. V zoufalství se kníže zřekl světa a odešel do kláštera... (Vasilij.Pano)

PetraMishka

Ivan Mozžuchin jako hrdý šlechtic, který touží po ženě, která o něj nejdříve nemá zájem, ale pak je šťastná za nabídku k sňatku, protože potřebuje zakrýt poměr s carem. Zklamán odchází do kláštera, kde se stává knězem a později poustevníkem, ale ženy ho stále pronásledují a on nemá klid ani sám před sebou. Příběh sám o sobě je velmi zajímavý a výkony všech postav jsou skvělé. Překvapila mě však trochu horší kamera. ()

Kass

Ponížen ženou a raněn na cti, hrdý a ambiciózní princ Kasatskij se odebere do kláštera kde nastoupí na duchovní cestu. I zde je ale vystavován lidským pokušením a pochybnostem o své víře. První a výborná filmová adaptace Tolstojeho knihy. Filmařsky suverénní. Zaujme stínohra a práce s hloubkou obrazu. Vše podtrženo hereckým výkonem Ivana Mozžuchina, jenž patřil k nejlepším hercům své doby, pokud nebyl přímo tím nejlepším. Věříte mu mladé ucho, milovníka i starého kmeta. ()

• Otce Sergeje můžeme označit za jakousi labutí píseň předrevoluční ruské kinematografie. Jeden z dodnes nejprůkaznějších dokladů jejích stylistických předností se do ruských kin dostal až po převratu. Celým národem milovaný herec Mozžuchin i jeho režisér Protazanov okamžitě emigrují na Západ: herec natrvalo; režisér se v roce 1923 vrátí do Sovětského svazu. (Zdroj: NFA)