Veselohra o mladém muži, vracejícím se z vojny, a jeho lásce k děvčeti. Jejich lásce však nepřejí rodiče kteří se na sebe hněvají. Matka dívky touží při své naivnosti take po přepychu, hraje si na baronku a ráda by svou dceru provdala za muže, kterého sama vybere. A kočár je tu svědkem lásky i hašteření milenců, na něm se odehrají mnohé humorné příběhy, aby po všech zápletkách přece jen mladí oslavili svou svatbu. (Filmový přehled)

ripo

Základem filmu „Láska v kočáře" je novela Ernö Urbána z roku 1953. Je to již několikátý zfilmovaný námět tohoto spisovatele. Autoři se tu snažili vytvořit veselohru s novou thematikou i novými prostředky, byli vedeni myšlenkou natočit hodnotný a zábavný film. V linii tvorby veseloherního žánru lze tu ocenit jistý úspěch. Především je nutno hovořit o rytmu scén, který pomáhá dějové barvitosti a působí svěží životností. Režisér tu velmi pomohl spádu a zajímavosti děje. Tvůrci se však neubránili tomu, aby místy nevyužili starších a vyzkoušených situačních scén, které mají za účel jen rozesmát diváka. Přesvědčivou postavou je paní Peczöliová, naivní i domýšlivá, toužící po přepychu a směšná celou svou bytostí. Jistě tu byla velmi vhodně volena i představitelka této role, ale jak scénář, tak i ztvárnění, jsou důkazem, že nejen nám, ale i maďarským tvůrcům se daří zatím lépe prokreslit záporné postavy a jejich chyby, někdy i na úkor postav kladných. Přesto je v celé dějové thematice množství scén přesvědčivých, se zdravým humorem a optimistickým pohledem. Některé scény se podařilo vyhrotit satiricky (na příklad v záběrech, kdy se předseda družstva učí proslovu na uvítanou profesora). Velkou zásluhu na úrovni filmu má kameraman János Badal. V celkovém pohledu lze hodnotit vytvoření tohoto díla s veseloherním žánrem ze současnosti jako úspěšný krok v hledání dobrého zábavného filmu. Filmový přehled 11/1955 ()