Finnegan's Wake

• USA Passages from James Joyce's Finnegans Wake
všetky plagáty

gjjm

Skoro žádná kniha se nedá slušně zfilmovat, nicméně Finnegans Wake je (nejen) v tomto směru naprostý extrém. Přesto je tato americká verse kupodivu celkem nápaditá surrealistická filmová montáž, která, uvážíte-li, že Finnegans Wake se prostě zfilmovat nedá, poměrně slušně napodobuje jejich jedinečnou atmosféru (přestože ji trochu degraduje na samoúčelnou bizarnost formou kabaretního výstupu, odstraňujíc její potenciální filosofické interpretace). Strašně mi vadí přebytek salónních scén, je sice milé a výstižné se dívat na společnost nad rakví, jak blábolí naprosté nesmysly s takovými těmi společenskými úsměvy a pečlivě konversační intonací věty, ale přeci jen to docela nudí a v knize to zdaleka tak významnou roli nehraje. Z velké části kýč, hlavně k závěru, který se téměř přibližuje k normálnímu filmu. Máte-li rádi psychopatické obrazové reje, bude se vám to líbit, chcete-li se bezbolestně seznámit s Joycovou knihou, máte smůlu, tento film ji nenahradí. ()

rivah

Špatná kopie, an.tit. s mnoha novotvary a deformacemi slov. Pěkná surreálná atmosféra. Sledování vyžaduje velkou soustředěnost a trpělivost...Údajně první adaptace Joyceho díla. Film získal Cenu za debut na MFF v Cannes. ()