Nevinní so špinavými rukami

• Česko Nevinní se špinavýma rukama (viac)

Príbeh nás zavedie do štvrte luxusných víl v Saint Tropez. Julie Vormserová, manželka bohatého Američana, sa zoznámi s mladým spisovateľom Jeffom. Čoskoro sa stanú milencami. A už im chýba iba krôčik, aby sa rozhodli odstrániť nadbytočného manžela, ktorý je zakomplexovaný a veľa pije ... (Film a divadlo)

Radko

Manželka podvádza a spoluplánuje mord. Manžel chľastá ani dúha a klame. Milenec má nekalé úmysly a pripravuje vraždu. Policajné vyšetrovanie vyznieva sťaby sa zišli dvaja gurmáni a epikurejci. Ich pohodu a slastnenie by na základe majetku mala mať skôr buržoázia, promenádujúca sa vo výstavnej vile. No tá sa trápi a užíva si dvojica vyšetrovateľov. Bezstarostne hodujú, potmehúdsky sa usmievajú, usrkujú víno a popritom preberajú rôzne verzie prípadu. Psychodráma večnej falše. Falše aristokracie, intelektuálov (spisovateľ), právnikov i vegetujúcej polície. Milencov i manželov. Všetky podvody, zvraty a odhalenia sa znášajú na hlavu krásky. Ona sama však, snáď z dôvodu frustrácie a celkovej nespokojnosti, je hýbateľom celého prepletenca a sama sa do týchto patálií zaplieta a zúčastňuje sa ich. K šťastiu síce nevedú, ale polícia si pripíše plusové body. Výstižne to zhodnocuje postava Romy Schneiderovej (parafrázujem): "Keď som plánovala zločin, ostala som na slobode, keď som chcela milovať, budem súdená." Na čo jej policajt odpovie: "Nečudujte sa, zákony v tejto krajine sú pripravené v prospech mužov.". ()

misterz

Temnejší psychologický thriller, ktorý ma síce po obsahovej stránke upútal slabšie ako som dúfal, no zato ta formálna bola vynikajúca. Odhliadnuc od výbornej réžie, to bola hlavne chladne krásna a uhrančivá Romy Schneider, ktorá ma totálne uhranula. Jej dialógy s Rodom Steigerom boli fantastické. Na druhú stranu škoda, že dejová linka sa mi zdala trocha zbytočne prekombinovaná. Snažila sa síce hrať o nejaké prekvapenia a zvraty, ale nemalo to ten želaný účinok. Prišlo mi to ako niečo len na efekt. Slabší nadpriemer. 70/100 ()

dobytek

Chabrola mám rád, ale když točil tenhle film, tak asi musel bejt zhulenej. Opravdu nechápu, proč se tady hlavní postavy předháněj v tom, kdo se bude chovat jako největší idiot ze všech. A nevim, jestli tu cenu pro největšího idiota by si zasloužila femme fatale, její milenec, její manžel, nebo dvojice detektivů, který mi navíc přišli jako dva teplouši. Paradoxně mi asi jako jedinej normální připadal advokát v podání Jeana Rocheforta, ze kterýho jsem měl ovšem dojem, že vůbec nepochopil, že nehraje v komedii. Přesto on jedinej do filmu přines aspoň trochu oživení. Bohužel se tam dohromady ukáže asi jenom na 10 minut. Ve zbytku filmu se dá akorát tak koukat na Romy Schneider, která byla opravdu hezká, ale její postava zralá na pár facek. A všechny ty šokující překvapení ve druhý polovině jsou naprosto nelogický a nedomyšlený. Nakonec film přes všechny ty dějový zvraty a překvapení doklopýtá do finále, kde se dozvíme, že Romy Schneider dostane 1,5 roku podmínku. Za co? Asi za to, že je blbá. Nevim, za co si film zasloužil takhle vysoký hodnocení. Podle mě Chabrol natočil mnohem lepší filmy, který tady jsou jenom "modrý". 40% ()

borsalino

Zajímavě propletený thriller s rozšířeným klasickým námětem odstranění nepohodlného manžela. Pokud však o plánu dopředu sama oběť ví, vzniká tak prostor pro zajímavou hru postav a prověření jejich charaterů. Faktem je, že po prvním dějovém saltu jsem si přestal být jist, kdo s kým táhne a jakou hru právě hraje. Ženu plnou proměn bravurně vysekla Romy Schneider, zvlášť v závěru, který se zamotal o trochu více, než bylo vysloveně nutné. Trochu mi lezli na nervy vyšetřující policajti - jeden byl vysloveně natvrdlý a druhý na všechno přišel u stolu při večeři. Naštěstí pro diváka jejich nemohoucnost do děje příliš nezasáhla. Každopádně jde o nevšední detektivku, u které si do poslední minuty nemůžete být jisti, co ještě přijde. Samotný závěr odchodu do tmy je toho jednoznačným důkazem. ()

Marthos

Film sám o sobě v mnoha ohledech a v rámci zvoleného žánru narušují povážlivé trhliny, které se projevují zejména v druhé části, kdy se zpočátku výborně vykrystalizované psychodrama mění spíše v panoptikální frašku oživlých mrtvol, ale i tento handicap nachází svá pozitiva. Romy Schneider v roli životem míjené Julie se totiž stává magickou femme fatale velkého plátna; její detailní studie frustrované ženy, která stále čeká na svůj velký okamžik, činí z filmu opravdový zážitek a de facto i jeden z klíčových důvodů, proč nevynechat tento film. Velké hvězdy jsou schopny velkých úkolů. ()

• Adaptace románu The Damned Innocents (1971) Richarda Neelyho. (NinadeL)