Na pouhý týden se setkali dva muži, jejichž génius poznamenal ducha a dějiny Evropy: Johann Sebastian Bach a pruský král Bedřich Veliký. Bach přijíždí do Berlína pokřtít synovce, ale stane se zároveň hostem i zajatcem brilantního mladého krále. Oba jsou pro okolí bohy, ale Bach je na konci životní pouti a Bedřicha děsí jeho vlastní divokost a homosexualita. Bachova i Bedřichova rodinná a niterná dramata se na chvíli prolnou. Vynikající autorčin scénář dal životní příležitost Vadimu Glownovi v roli Bacha. Rivazová úspornými prostředky obdivuhodně pronikla do dobové atmosféry a vytvořila dynamický moderní film o umění, svobodě a podstatě moci. (oficiálny text distribútora)

Arsenal83

Čisté parochňovo, v ktorom cítiť dusno potu a syfilisu. Nejde o životopis Bacha, len o jednu malú kapitolku vo vzťahu s Fridrichom II. Škoda, lebo tento génius si zaslúžil viac. Zanechal 20 detí a nesmrteľné skladby takého významu, že aj Beethoven o ňom povedal, že by sa nemal volať Potokom ale rovno Morom: „Nicht Bach, sondern Meer sollte er heißen.“  ()

JimJam

Zajímavý historický film, který obsahuje několik vynikajících scén, ale celkově je bohužel spíše myšlenkově střídmý, což odpovídá i stopáži 90 minut. Příběhů geniálních umělců (často umírajících) i pološílených vladařů je ve filmu mnoho a tomuto bohužel chyběla nějaká nadstavba, určitý dramatický či intelekturální konflikt, který by podobně jako u Amadea posunul film kvalitativně výše. Z tohoto filmu jsme se se prakticky dozvěděli jen to, že Bach byl v roce 1747 unavený a nemocný, avšak stále geniální umělec a Fridrich II. nonkonformní, v soukromý spíše prostý člověk ovládaný svými duševními stavy a láskou k hudbě, navenek megalomanský vladař projevující se absolutismem i reformismem. Vadim Glowna i Jurgen Vogel v nezvyklé roli byli nicméně skvělí. Z hlediska určitého přesahu byla možná zajímavější vedlejší linie, příběh královy nešťastné sestry Amálie a postava Friedemanna Bacha, skladatele možná progresivnějšího a geniálnějšího než otec, který se bohužel narodil v nesprávné době a narozdíl od otce nedokázal svůj talent podpořit i pílí a spořádaným životem. V jeho roli se zaskvěl Anatole Taubman, kterého jsem dosud znal spíše z malých rolí, ale zde ukázal velké charisma. ()

• Keď sa Bach (Vadim Glowna) a Friedrich (Jürgen Vogel) zhovárajú v Postupimskom mestskom paláci, zatiaľ čo sa pred nimi prenáša nábytok a maľby na presun do Sanssouci, v zábere cez rameno sa objaví obraz "Flötenkonzert Friedrichs des Großen in Sanssouci" ("Koncert na flautu Fridricha Veľkého v Sanssouci"), ktorý bol však namaľovaný v rokoch 1850-1852. Dej filmu sa však odohráva v roku 1747. (Arsenal83)