salfa72

Nebýt prvního dílu (a malé části šestého, kdy část dílu zabere rekapitulace některých momentů z předešlých dílů), který je pouze seznamovací, dal bych klidně i pět hvězd. Teprve až od druhého dílu se konečně začne něco dít a my tak můžeme sledovat, jak mladý Darwin pomalu začíná objevovat svět kolem sebe a začne si čím dál více uvědomovat, že Zemi a vše živé na ní (včetně lidí) rozhodně nestvořil nějaký bůh, jak se mu všichni snaží namluvit. Ze všeho nejraději jsem měl úvodní znělku a jakékoliv scény, které se odehrávali někde v přírodě, klidně bych vydržel dalších xy dílů, kdyby se všechny odehrávali na krásných ostrovech, nebo v hornatých oblastech. Bylo velice zajímavé sledovat život někoho, kdo tak radikálně změnil pohled miliónů lidí na svět okolo nás. Všichni herci v hlavních rolích zahráli své role opravdu přesvědčivě, proto jsem si nikdy neoblíbil žádnou postavu, která silně věřila v boha (od FitzRoye, přes Darwinova otce až po biskupa). Když člověk sleduje, s jakou zarputilostí dokázali tyto postavy vše přičíst bohu (např. rozmanitost živočišných druhů, nálezy mořských zkamenělin na místech, kde neměli co dělat atd.), nebo jak páchali zvěrstva na původních prostoduchých obyvatelích, teprve potom si člověk uvědomí, že ani křesťanství není žádné mírumilovné náboženství, jak by se mohlo na první dojem zdát a jak málo chybělo a ještě dnes by vše bylo díky těmto fanatikům dílem stvořitele (od východu a západu slunce, až po přírodní katastrofy). Je docela škoda, že nás naše tzv. stanice oblbují kdejakou kravinou bez špetky filmového umu a filmy a seriály, které jsou mnohonásobně kvalitnější (jak po filmařské, tak po obsahové stránce) a navíc jsou neokoukané, u nás nikdy většina lidí neuvidí. ()