Skúška dospelosti

• Česko Zkouška dospělosti (viac)

Sovětský umělecký barevný film ze studentského prostředí, natočený podle stejnojmenné divadelní hry L. Geraskinové. Hrdina příběhu Valentin Listovskij, žák desáté třídy, je velmi nadaný chlapec, ale dík svým přednostem duševním a fysickým a tomu, že v něm téměř všichni vidí genia, trpí povýšeností a přílišným sebevědomím. Valentin přehlíží své spolužáky, jedná povýšeně se svým mladším bratrem i s milou a ke všem dobře míněným radám se jen vysmívá. I své úkoly jako funkcionář výboru komsomolské organisace plní špatně a odmítá jakoukoliv kritiku. Je proto na plenární schůzi ostře kritisován. Valentin však i k této kritice zaujme povýšenecký a posměvačný postoj. Plenum se rozhodne ho z Komsomolu vyloučit. Pro Valentina toto rozhodnutí znamená velký převrat. Poznává své chyby a poznávají je i ti, kteří v něm doposud viděli genia, jemuž je vše dovoleno - Valentinův otec, někteří profesoři i jeho přítel, tajemník komsomolské organisace Žeňa. Pozná je i jeho milá Vika a rozejde se s ním. Ve Valentinovi však zvítězí jeho kladné jádro a při projednávání případu krajským výborem je jeho vyloučení změněno na přísnou důtku. Valentin prošel dvojí zkouškou zralosti s úspěchem. (Filmový přehled)

ripo

Tento nový sovětský film je do jisté míry překvapením. Zavádí nás do prostředí, které jsme dosud dobře neznali — do prostředí žáků desítiletky (naše bývalé gymnasium) a řeší problém, který i o nás je velmi ožehavý — problém výchovy mladých, výjimečně nadaných lidí, podléhajících povýšenosti a přílišnému sebevědomí. To je nesporně přednost filmu, jež mu získá popularitu v řadách našich diváků, zvláště mladých, kteří v našich uměleckých dílech, ať již jde o literaturu, divadlo nebo film, podobná themata citelně postrádají. Tím víc, že toto thema má u nás již jakousi tradici; stačí vzpomenout filmu Vančurova — „Před maturitou" — a ostatních, i když velmi problematických filmů ze studentského prostředí. — Autorům se podařilo ukázat sovětského studenta i s jeho citovými problémy bez nánosu idealisujícího pohledu na studentské prostředí. Je jen na škodu, že ne vždy se autoři filmu dovedli opravdu umělecky dokonale vypořádat se svou látkou; film líčí na příklad přerod hrdiny a jeho hledání správné cesty příliš zkratkovitě a navíc upadá přitom do popisnosti, také celá exposice je neúměrně dlouhá a divadelní charakter předlohy je vidět místy i ve filmu. Ovšem, ani tyto nedostatky nejsou tak veliké, aby zastiňovaly thematický přínos tohoto filmu. Filmový přehled 43/1954 ()