Aoi bungaku series

• Japonsko 青い文学シリーズ
Animovaný / Dráma / Mysteriózny / Psychologický
Japonsko, 2009, 4 h 36 min (Minutáž: 23 min)

Predloha:

Osamu Dazai (kniha), Sóseki Nacume (kniha), Ango Sakaguči (kniha) (viac)

Daisuke Namikawa, Mamiko Noto, Nana Mizuki, Romi Paku, Tomokazu Seki, Acuko Tanaka, Hóko Kuwašima, Wataru Takagi, Mamoru Mijano, Aja Hisakawa, Šinpači Cudži (viac)

Anime AOI BUNGAKU se skládá z adaptací šesti klasik japosnké litratury, z nichž většina je od jiného autora a odlišuje se jiným stylem jak příběhu, tak samotné audiovizuální stránky.

NO LONGER HUMAN - Vypráví o studentovi, který se ztratí v depresích a drogách. Rozděleno na čtyři epizody, z nichž každá je z jiné části jeho života.

IN FOREST, UNDER CHERRIES IN FULL BLOOM - Příběh o lásce ženy z města a bandity žijícího v horách, který má strach jen z jedné věci - rozkvetlých sakur.

KOKORO - Hlavním tématem je tu milostný trojúhelník. Rozděleno na dvě epizody, obě pokrývají stejný děj, ovšem obě z pohledu jiného člověka.

RUN, MELOS! - Hlavní hrdina se ztotožňuje s postavou ze starého řeckého příběhu, který se musí rozhodnout mezi životem svého nejlepšího přítele a svým vlastním.

THE SPIDER'S THREAD - Příběh vraha, který má možnost dostat se z pekla díky tomu, že jednou za svůj život projevil laskavost - nezabil pavouka.

HELL SCREEN - Krutovládce pověří svého nejlepšího umělce, aby vymaloval zdi jeho budoucí hrobky krásami jeho země. Jelikož umělec žáné krásy nevidí, jen smrt, rozhodne se to udělat po svém. (D.Snake)

WaraiOtoko

Adaptace šesti klasických děl moderny japonské literatury. Nevím, jestli seriál je pro tuto sérii přesné označení, první adaptace dostává nejvíce prostoru, čtyři epizody, a je animačně na úrovni filmu (však také později vyjde i jako samostatný film)... Kvalitativně vcelku vyrovnané jinak spolu jednotlivá díla mnoho společného nemají. Za nejpovedenější však považuji Run, Melos!, kde se zajímavě prolíná reálný svět a trauma autora scénářů divadelních her s hrou, kterou právě píše... „Je bolestivější na někoho čekat nebo nechávat ostatní čekat?“. A Kokoro, což jsou dvě epizody, každá vyprávěná z pohledu jednoho ze dvou hlavních protagonistů, kteří se zamilují do stejné dívky. Za zbytečnou až trapnou adaptaci pak považuji In the Forest, Under Cherries in Full Bloom, která zaujme tak maximálně wtf komediálními momenty (které ovšem nejsou komické). Také bych si dokázal odmyslet uvaděče „popularizátora“ před každou epizodou. ()

AngelLucy

Ze začátku jsem nevěděla, co si o tom mám myslet... První příběhy byly hodně zvláštní a měly málo dabérů, ale to mě nijak neodradilo. Další už vypadaly trochu více realisticky a začínaly mě vtahovat do svého děje stále častěji. =) Poslední díly mě pak tak vyrazily dech svou kresbou a příběhem, že bych jim klidně dala 5*. Celkově však dávám lepší 4*. ()

Madsbender

Osamu Dazai - No longer human: Príbeh z Japonska 20.-tych až 30.-tych rokov minulého storočia vytvára obraz mladého študenta, žijúceho za permanentnou maskou lži, ktorú sám sofistikovane vytvára. Do jeho neľahkého života, pretkaného nie práve najkrajším detstvom a rodinnými problémami sa postupom času vkrádajú ženy, a po osudnom incidente aj v čoraz väčšej miere alkohol a drogy. Nie je nijakým tajomstvom, že je pôvodné dielo silne autobiografické a samotný Dazai nedopadol omnoho lepšie, ako ostatne aj rozprávač v úvode poslednej časti prezrádza. Temný, tragický a miestami desivý príbeh, ktorému do dokonalosti nechýba veľa. 85%, alias 4,25*. /// Ango Sakaguchi - In the Forest, Under Cherries in Full Bloom: Druhý príbeh sa točí okolo neľútostného banditu prebývajúceho v horách, ktorý tu pokojne nažíva so svojimi ženami a fóbií zo sakúr až do chvíle, keď pri lúpežnom prepade stretne krásnu ženu, do ktorej sa okamžite zamiluje, a odvedie si ju domov. Lenže hneď po príchode prikáže žena banditovi zabiť všetky svoje ženy, a krátko na to sa presťahujú do mesta. Bandita sa tak musí vyrovnávať nielen s novým prostredím, ale aj zvláštnou záľubou jeho novej ženy - zbieraním ľudských hláv, ktoré jej musí pomocou svojho masívneho meča zaobstarávať. Keďže som originálne dielo nečítal, neviem, nakoľko je toto spracovanie presné, ale tuším, že Ango do svojej literatúry nevkladal toľko humoru, viac verím v celkovú mystickosť, do ktorej je príbeh zaobalený a temnotu a depresívnosť, ktorá vyviera priamo z jeho srdca spolu s násilím a démonickou brutalitou. 75%, čiže 3,75*. /// Natsume Soseki - Kokoro: Dej zachytáva milostný vzťah medzi mladým študentom, dcérou starej ženy, u ktorej býva, a jeho priateľom K. V prvej epizóde je vývoj vzťahu popísaný z pohľadu študenta, a je orámovaný zasadením do leta. Študent, ktorý miluje dcéru domácej, začína podozrievať K, ktorého nikdy ženy nezaujímali, a rastie v ňom nevraživosť. Z pohľadu K sa príbeh odohráva v zime, a on prvý krát spoznáva niečo, čomu doteraz nerozumel - ľudské teplo a lásku. Na prvý pohľad sa zamiluje do mladej dievčiny, no ich vzťah vedie k nevyhnutne tragickému vyvrcholeniu... Kokoro sa hodnotí pomerne ťažko, a tak k nemu poviem len jedno - pozrite si to a uvidíte sami. 85% alias 4,25*. /// Osamu Dazai - Run, Melos!: je obrazom autora divadelných hier, ktorý píše tragédiu na motívy antických príbehov o hrdinovi, ktorý sa postavil kráľovi a musí sa rozhodnúť medzi životom svojim a svojho jediného priateľa, s ktorým sa autor stotožňuje kvôli udalostiam zo svojej mladosti. Problém nastáva v druhej epizóde, kde herci oplývajú okrem talentu aj silnými emočnými záchvatmi, rušiacimi atmosféru aj celý dej a výrazne tým ničia celkový dojem z tohoto inak nesmierne zaujímavého počinu. 70% alias 3,5*. /// Ryunosuke Akutagawa - Spider´s Thread: Notoricky známy vrah Katada sa v podvečer veľkolepého sprievodu a osláv rozhodne zavraždiť kráľa, a to sa mu stane osudným. Dostáva však šancu ujsť z pekla, pretože krátko pred smrťou ušetril život jediného tvora - pavúka... Zaujímavo postavená Akutagawova poviedka prináša filozofický rozmer, opierajúci sa o psychológiu nenapraviteľného zločinca, ktorému je na prvý pohľad všetko jedno a nezaujíma ho ani vlastná smrť, no opak je pravdou. Do toho farebné a hlasité prostredie mestského sprievodu v kontraste s desivou víziou pekla. Škoda, že anime spracovania nepritlačilo a nevytvorilo ešte väčší kontrast medzi prostrediami a postavami (kráľ, dieťa), rozhodne by to poslúžilo účelu. Takto dávam 80%, alias 4*. /// Ryunosuke Akutagawa - Hell Screen: Po úvodnom No Longer Human zďaleka najsilnejší zážitok. Majstrovskému umelcovi je prikázané namaľovať svoje vrcholné dielo, v ktorom sa bude zračiť vo svojej pravej kráse celá krajina, mestá, ľudia. Realita je však krutá a surová, no umelec sa aj napriek hrozbe, že príde o všetko, namaľovať krajinu takú, akou skutočne je. Hell Screen priamo naväzuje na Spider´s Thread, a rovnako nesie posolstvo. Pod pozlátkom a domnelou krásou sa skrýva arogancia a zloba, pácha sa násilie a to všetko akoby to bola iba každodenná rutina. Záverečné obrazy v plameňoch sú strhujúce a dávajú príbehu nadpozemský, a zároveň pekelný rozmer. Nekompromisných 100%. Hviezdičkové hodnotenie je jasné. () (menej) (viac)

Reanimated

Postavit proti tvárným manga archetypům obyčejných teenagerů komplexní a často i psychicky narušené hrdiny, kteří se noří do hlubin reflexe problematické části japonských dějin, chtělo pořádnou dávku odvahy. Klíčem k působivému převedení esence jednotlivých příběhů je svébytná vizuální a narativní interpretace jednotlivých režisérů, jež se na této kompilaci podíleli. Výsledek jejich tvorby boří dogmatické představy o tom, jak má vypadat literární adaptace... Aoi Bungaku je jedinečným experimentem, který hrdě odkazuje na své literární kořeny, a novému obecenstvu je přináší v rámci přehlídky prvotřídní animace. ()

D.Snake

Myslel jsem si, že jsem v roce 2009 viděl vše co jsem chtěl a svým top jsem si byl už dávno jistý. Z nějakého důvodu mi ale uniklo toto unikátní dílo. Kdo umí aspoň trochu přemýšlet, todle anime je pro něj poviností. Učarovalo mi svojí myšlenkou, různorodostí a originalitou. Rozhodně to nejdepresivnější anime co jsem viděl, hlavně první část No Longer Human. Tento příběh se taky stal mým nejoblíbenějším. Např. poslední scéna mě dostala. Za zmínku ještě stojí Kokoro (pohled dvou lidí na stejný sled událostí- skvělý nápad) a Hell Screen. Ostatně všechny příběhy byly něčím zajímavé a nutily k zamyšlení. Rozhodně se to nebude líbit všem, ale tak už to chodí. 9.5/10 ()

• Mangakové, jako jsou Takeši Obata, Takeši Konomi a Tite Kubo, se podíleli na vzniku tohoto seriálu. (Zíza)