Holka z venkova hledá slavného zpěváka, se kterým otěhotněla, a přitom uvízne v berlínském metru s partou místních podivínů. (Netflix)

Willy Kufalt

Německý undergroundový muzikál 80. let z prostředí berlinského metra plného bezdomovců a dalších podivínů. Už jenom z této neutrální charakteristiky asi vytušíte, jak originální tento počin může být a zároveň jak málo v takové konstelace stačí na to, aby film divákovi prostě nesedl... a mě se přihodilo, že hodně. Během úvodního muzikálového čísla a více scén z prvních 15ti minut jsem si říkal, že z Linie 1 může vzejít zajímavý zážitek. Svým způsobem i vzešel. Jenomže já u toho často trpěl jak zvíře, u dvojice fiflen a některých dalších výstředností v tramvaji tedy jako zvíře začínající ze zoufalosti nervózně zuřit. :o) Našel jsem si „svá“ místa, kdesi uprostřed se mi film na nějakou dobu zalíbil: od dvou dědků u stánku přes svérázný sbor s dirigentem vystupující v metru až po několik tematicky zajímavých dialogů a situací v tramvaji (včetně reflexe německých dějin minulého století) to bylo fajn. Celkově se mi viděla druhá polovina snesitelnější, stylizace závěru pěkná, nicméně navzdory kladům a světlým momentům se pro mě zde až příliš často konalo silné míjení v tématu i stylu zpracování. [50%] ()