Reklama

Reklama

Prirodzený svet

(seriál)
  • Česko Svět přírody (viac)
Veľká Británia, (1983–2020), 450 h 19 min (Minutáž: 43–78 min)

Réžia:

Joe Kennedy, Brian Leith, Virginia Quinn, Kevin Flay, Densey Clyne (viac)

Hrajú:

David Attenborough (rozprávač), Ian Holm (rozprávač), Andrew Sachs (rozprávač), Tim Pigott-Smith (rozprávač), John Shrapnel (rozprávač) (viac)
(ďalšie profesie)

Série(38) / Epizódy(526)

Obsahy(1)

Příroda je plná úžasných zvířat a neuvěřitelných příběhů. Každý živočich – i ten zdánlivě nejobyčejnější – má svůj jedinečný život, plný každodenních bojů, starostí i radostí. Podívejte se zblízka na tento pestrý svět, odhalený tímto výjimečným dokumentem. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Recenzie používateľa Radko k tomuto seriálu (2)

Machli - tygří královna (2012) (S31E03) 

Machli si pekne dokázala podať aj mladého namachrovaného tigra, čo sa vybral jej ukradnúť ťažko vydrený a ulovený kus mäsiska. Ej bisťu, bodaj by takáto rodovo generačná hierarchia podporená skúsenosťou takto vždy fungovala aj v našom pomotanom svete medziľudských vzťahov. Navrch by mali staré ostrieľané samičky, ktorým dnešní vševedkovskí a svetaznalí riaditelia zemegule nesiahajú často ani po päty. ()

Vlci versus bizoni (2012) (S31E04) 

Zábery, ukazujúce prostredníctvom správania sa vlkov i bizónov podnety pre ľudí. Napríklad spoločný život vo vzájomne si pomáhajúcej svorke či stáde. Skupina musí mať vedenie v podobe najschopnejšieho. Ten musí svoju pozíciu neustále preukazovať. Inšpiratívne je autonómne konanie samíc pri love. Podstatné je načúvanie inštinktu - hlasu prírody. U ľudí ho prekryli civilizačné nánosy. Vlk tu napríklad vycítil na vzdialenosť stoviek metrov, že starý bizón sa poberá do večných pastvín. Dojemné bolo aj, že na poslednej ceste bizóna sprevádzal jeho druh. K záporom: dokument nakrútil chlap, čo už 25 rokov filmuje vlkov. Údy oťaželi, a tak sa na nehostinný kanadský sever pobral vrtuľníkom. Ráno prišiel, nakrútil, večer odletel. Deň za dňom. Z niektorých záberov vidieť, že vlci registrovali návštevu zhora. Nič príjemné. Niektoré tajomstvá môžu predsa ostať skryté zrakom verejnosti, než ich za cenu vyrušovania nakrútiť a využiť pri tom novú techniku. Podobné postupy môžu totiž škodlivo vplývať na vedomie zvieracej skupiny i jej členov. Film sa síce volal Vlci vs. bizóni, ale komentátor nespomenúl nič o iných zložkách potravy vlka. Takto to pôsobilo, že vlci žerú výlučne bizónie mäso. Pozitívne bolo krátke upozornenie na rozrastajúcu sa ťažbu ropy v bezprostrednej blízkosti národného parku. Spomenuté boli pretekajúce odkaliská a snaha strojnásobiť ťažbu. Negatívom bolo, že upozornenie bolo príliš všeobecné a málo konkrétne. Poznámka: Týmto sa "ekologická a vyspelo demokratická Kanada" postavila na roveň štátom, ktoré sú kritizované za necitlivé zásahy do životného prostredia, pretože nie sú natoľko demokratické, aby do svojich postupov dokázali zakotviť účinné ekologické mechanizmy (Čína, Rusko). Pretože ďalším spôsobom, akým Kanada ničí zdravie a životy organizmov je ťažba azbestu vo veľkom a jeho pridávanie do stavebných dielcov, čo zdokumentovali nemeckí investigatívci. Vyzerá to tak, že spojená lobby developerov a ťažiarov používa podobné postupy na celom svete. Bez ohľadu na formu vlády a štátne zriadenie sa jej pri týchto aktivitách darí. Ignorujúc prírodu a živé organizmy napĺňajú tak majitelia firiem a po vôli im idúci predstavitelia štátnych orgánov svoje bezodné príjmové vrecká. ()

Reklama

Reklama