Tanna

Příběh o zakázané lásce a mladé milenecké dvojici na útěku byl inspirován skutečnými událostmi, které si vyprávějí obyvatelé vulkanického ostrůvku Tanna v Tichém oceánu, žijící v tradičním kmenovém společenství v izolaci od moderního světa. Přímo zde, v uchvacujících přírodních scenériích a s domorodými obyvateli v hlavních rolích, vznikl jedinečný hraný film o vzdorné Wawě, která miluje Daina, a když vypukne válka mezi členy kmene, vydává se s ním na útěk do lesů a k věčně bdící sopce. Univerzálně srozumitelná romance na půdorysu unikátního vhledu do života zdánlivě ztraceného ráje, který je našemu světu podobnější, než by se mohlo zdát. (Febiofest)

arieta

Tak k tomuto filmu som sa dostala úplnou náhodou, dovtedy som netušila, že jestvuje nejaký ostrov Tanna (súostrovie Vanuatu v Melanézii) - a darmo, pre príbehy o láske mám slabosť... Neprestáva ma fascinovať ten fakt, že človek zrazu zabudne na seba a druhý človek, jeho šťastie sa preňho stane dôležitejším, než je on sám - keď Dain posiela Wawu domov, aby sa aspoň ona zachránila, lebo vie, že ho nepriatelia z iného kmeňa nenechajú žiť, no ona ho nechce opustiť... a pod. Plus rodinné vzťahy - rovnaké ako aj inde na svete... Nádherná tropická príroda oproti žeravej sopke - keď som videla plagát, kde stoja obaja milenci na pozadí sopečného kráteru, najprv som myslela, že tá sopka mala niečo spoločné s ich smrťou, že hádam skočili do krátera - ale veľmi som sa mýlila, zvolili si iný spôsob odchodu. Nehrajú tam profesionálni herci, ale hrajú v podstate samých seba a sú presvedčivejší ako mnohí herci ovenčení Oscarmi. Škoda Dainovho predstaviteľa... Zachytila som tu zmienku o tom, že domáci vo filme veľa behajú - no možno je to naopak, beh a fyzická námaha bola pre človeka po stáročia prirodzenosťou, neprirodzené je skôr to "naše" vysedávanie za počítačmi. Dain a Wawa nenájdu východisko zo svojej situácie a tak ich príbeh končí tragicky - no napodiv, film nekončí smutne! Toto je druhá vec, ktorá ma na tom celom príbehu fascinuje (a ešte o to viac, že film je založený na skutočných udalostiach!) - spoločná dobrovoľná smrť dvoch mladých ľudí z ich komunity, zasiahla ich blízkych natoľko, že zmenili svoju tradíciu, stáročné zvyky sa zatriasli a ustúpili pred vzájomným citom dvoch ľudí, lebo nikto z komunity nechcel, aby sa niečo takéto smutné opakovalo - nuž podľa mňa niečo takéto dokáže urobiť iba životaschopné spoločenstvo. Keď si spomeniem, koľko nezmyslov jestvuje v našej vyspelej spoločnosti "bludy úradníckej obludy", keď ľudia bojujú s byrokraciou a nemôžu sa domôcť svojho práva a prekonať úradníckého šimľa, atď - možno nezomierame na nedostatok antibiotík, ale ničíme si život inak - komunita na Tanne je iná, ale nedá sa na sto percent povedať, že ich spoločnosť je v porovnaní s našou horšia. ()