Jacques Brel Is Alive and Well and Living in Paris

všetky plagáty
Dráma / Hudobný
Kanada / Francúzsko, 1975, 98 min

Willy Kufalt

Vůbec jsem netušil, do čeho jdu a zůstal jsem překvapen v několika směrech... že jde o film ze série American Film Theatre (kterou bych časem rád viděl celou, byť mám takový pocit, že ten úplně nejzábavnější kus mám právě za sebou :o))... že Jacques Brel zde účinkuje pouze jako symbolický host a zazpívá nakonec jen jednu (svou nejslavnější) píseň... že známé francouzské šansony jsou zde přetextovány do angličtiny a kupodivu mi to ve většině případů vůbec netrhalo uši. Zfilmovaná broadwayská hra vychází z úplně stejného princípu jako mnohé současné muzikály v našich končinách: muzikál je sestaven z písní vybraného známého zpěváka, kterému zároveň vzdává poctu. Podobné pokusy z posledních let působí jako laciná komerční záležitost, v tomto kousku ze 70. let lze naopak vnímat i osobitou tvůrčí invenci. Ta se projevila i v nápaditém filmovém zpracování s lehce (neškodně) surrealistickými výjevy, jenž nás v nadhledu provází touto hudební hříčkou. Zatímco třeba film Pink Floyd: The Wall lze vnímat jako celovečerní videoklip s příběhem uvnitř, Jacques Brel Is Alive and Well and Living in Paris pozůstává ze série tradičních videoklipů, jejichž plynulé spojení celistvý příběh pak vytváří. Ne vždy u mě dopadne hodnocení muzikálu pozitivně, tentokrát jsem byl povětšinou spokojený, bavil jsem se nad vtipným zpracováním některých písní (zejména „Les Bourgeois“ nebo-li The Middle Class) a nechal se vést na vlnách pestrých nálad v doprovodu nestárnoucích šansonů. 75% ()

rivah

Zfilmovaná broadwayská hra vzdává poctu zpěvákovi v řadě invenčně inscenovaných scének. Sám Brel zazpívá jen jednou, za polovinou filmu. ()