Cyklodálky

Labská stezka z Kunětické hory (E03)

(epizóda)
Česko, 2024, 26 min

Réžia:

Jan Látal

Ondřej Cihlář (sprievodca), Dominik Hašek

Ve třetím dílu Ondřej ujede kolem 90 km po Cyklotrase Labská z Kunětické hory, dominanty rovinatého pardubického kraje, až do Poděbrad. V Pardubicích navštíví automatické mlýny, skvost industriální architektury proměněný na moderní kulturně-společenské centrum. Pro významnou rodinu Winternitzů stavbu začátkem 20. století navrhnul architekt Josef Gočár a dnes je národní kulturní památkou a sídlem Gočárovy galerie. A než se s Ondřejem vydáme pohodlnou stezkou podél Labe také do Gočárova rodiště Semína, setkáme se s hokejovou legendou Dominikem Haškem, který v Pardubicích prožil prvních 25 let svého života. V Kladrubech nad Labem není možné minout další unikátní národní památku, Národní hřebčín Kladruby, který je jedním z nejstarších na světě. Kdo by se nechtěl projet v kočáře taženém starokladrubskými bělouši či vraníky pyšnícími se mimořádnou krásou, stovky let starými rodokmeny, a ušlechtilou povahou. Proto se také stali součástí kulturního dědictví UNESCO. Než dojedeme do Poděbrad, čeká nás ještě námořní muzeum, kde vás možná překvapí informace o československé námořní flotile. (Česká televize)

Marze

Labska nizina jako zemedelska oblast s mnoha automobily nepatri k nejhezcim, ale svou atmosferu ma. Na pisecnem presypu jsem zde byl na dobrovolnicke akci pleti nepuvodni travy a pres Kladruby jsme jeli cyklojizdu s exkurzi po hrebcine. Opatovicky kanal jsme sjizdivali spise s vodackym oddilem vzdy v listopadu, kdy padalo posledni zlate listi v sikmych slunecnich paprscich v lecivem podzimnim tichu. Oblast ale znam spise po zapadu slunce, protoze zde byvalo pred nastupem "milenialu" a po nich "snehovych vlocek" , kteri na chozeni mezi lidi rezignovali uplne, velke mnozstvi diskotek a tanecnich klubu s krasnyma holkama. ()