Prahou podzemní drahou

Česko, 2024, 39 min

Réžia:

Radovan Lipus

David Vávra (sprievodca)

Projedeme se historicky první pražskou linkou metra, čili céčkem, z Letňan až na Háje. (Česká televize)

Stocki

Je tedy pravdou, že jsem spíše očekával dokument, který se zaměří na samotné metro a především na jeho výčet uměleckých děl, která bohužel velmi často mizí za stánky s novinami či předraženými koláči. Bohužel umění v metru je zde zastoupeno jen velmi zřídka pár stanicemi a hodně často se odskakuje především na povrch. Kdo již dříve sledoval Šumná města, jistě zde nebude zaskočen přednesem pana Vávry ani místy lehce bizarním hudebním podkresem. Uvidíme jak dopadne "áčko s béčkem". ()

Jablkohruska

Pro mě zklamání. Zdánlivě logický postup od stanice ke stanici je narušen skákáním k různým volně souvisejícím tématům (vozový park, povodně, architektura Prahy), což by samo o sobě nevadilo, kdyby to mělo nějakou logiku, bohužel jsou to skoky často náhodné, návaznost na povídání o konkrétních stanicích je většinou velmi volná, někdy žádná. Projev pana Vávry je nepříjemný, působí, jako by nestačil s dechem, dělá pauzy na nevhodných místech, v sykavkách je šišlavý. Otázkou také je, komu je vůbec dokument určen, jelikož průvodcovy rýmovánky typu "stanice Sokolovská spojuje místa domovská i venkovská, architekt Vladimír Uhlíř, stavitel i malíř" jsou infantilní snad i pro nejmenší děti - a těm zas těžko budou srozumitelná spojení jako "chruščovovský retrodesign" nebo "strop je ponechán ve své technicistní přirozenosti". Ocenit se dají místy působivé záběry nebo obohacující informace o architektuře stanic, ale ta forma to bohužel celé hrozně shazuje. Mnoho věcí je také řečeno jen v náznaku, člověk, který prozatím o metru neví nic, bude zmatený a dezorientovaný. Myšlenka dobrá, ale realizace se příliš nevydařila. ()