Vinorodé břehy

Vinorodé břehy Sáry (E07)

(epizóda)
? %
Česko, 2024, 27 min

Réžia:

Jana Škopková

Jan Vala (sprievodca), Günther Jauch

V závěrečném dílu cyklu putujeme po vinicích, které se rozkládají na strmých březích řeky Sáry. Jsou tu velké vinohrady, jejichž majitelé jsou nepřehlédnutelné osobnosti. Ve Wiltingenu nás čekal majitel s polským jménem Roman Niewodniczanski. Kvůli hodně složitému příjmení mu tady všichni říkají „Niwo“. Měří přes dva metry a rád hraje volejbal. Jeho vinařství má novou moderní, elegantní architekturu, která je dokonale přizpůsobená výrobě a prezentaci vína. Jenomže majitel není vůbec typický vinař. Dědeček a otec byli polští jaderní fyzikové, tchán majitel německého pivovaru. Sledujme tedy, jak klikatá byla Niwova cesta k pěstování a výrobě vína. V čele druhého velkého vinařství stojí člověk, který do třiceti let nepil alkohol vůbec a ve čtyřiceti ochutnal první sklenku červeného vína. Günther Jauch o sobě hovoří jako o učedníkovi ve vlastním vinařství, který pořád pendluje mezi prací v televizi a vinařstvím v Kanzemu. Vystudovaný novinář moderuje v německé televizi nejen zábavné pořady, ale již 25 let i pořad Chcete být milionářem. V roce 2023 získal prestižní ocenění Vinař roku. Od té doby čelí otázkám, jak se mohl stát tak úspěšným vinařem, když o víně neměl donedávna ani ponětí? (Česká televize)