Vinorodé břehy

Vinorodé břehy Mosely 2 (E05)

(epizóda)
? %
Česko, 2024, 27 min

Réžia:

Jana Škopková

Jan Vala (sprievodca)

Další zastávkou při plavbě po řece Mosele bylo vinařství Olivera Haaga, který se snaží pracovat ekologicky v souladu s přírodou a zachovat kulturní krajinu i pro další generace, jak sám říká. Tak třeba neplaší ptáky létající do vinohradu hlukem ani laserovými paprsky. Ale přiznává problém s trochu jinou škodnou. Divočáci a jeleni ke konci sklizně neomylně poznají ty nejvyzrálejší hrozny, dostaví se na vinici, postaví na zadní a s chutí jemně otrhávají sladkou úrodu. Ale pokud je na okolních stromech dostatek ovoce, není pro ně vinohrad tak lákavý. Ve vinařské obci Piesport nás uvítal Johannes Haart z tradiční vinařské rodiny, jejíž počátky jsou písemně doložené už v roce 1337. Kromě oceňovaných vín tu mají jednu raritu, na kterou jsou pyšní. Během stavby nové silnice archeologové odkryli jednu z největších římských technických památek z druhého století, kterou tvořila velká lisovna vinného moštu se sedmi nádržemi. A také dřevěný lis, který po renovaci může sloužit dál. Při pátrání v historii vinařských domů v této oblasti bylo také často zmiňováno jméno mocného trevírského arcibiskupa Balduina. Kartuziánské mnichy třeba obdaroval vinicemi a my se dnes od Marcela Tyrella dozvíme více o osudech karthauserhofského vinařství, osmého nejstaršího na světě. A také odkud se vzal kočkodan na etiketě jejich láhví s vínem. (Česká televize)