Vinorodé břehy

Vinorodé břehy Mosely 1 (E04)

(epizóda)
Česko, 2024, 27 min

Réžia:

Jana Škopková

Jan Vala (sprievodca)

Z Rýna jsme zamířili na řeku Moselu a zakotvili naši loď ve Winningenu, protože nás čekalo setkání s vinařem Reinhardem Löwensteinem. Už odmala slyšel od svého otce, že je třináctou generací a musí v rodinné tradici pokračovat. Rezolutně to odmítl a chtěl se podle svých slov stát svobodným člověkem. Dozvíte se, proč se nakonec mladý rebel k vinařství vrátil a proč mu přezdíváme spiritualista. V plavbě po řece pokračujeme, výhledy z lodi jsou úchvatné, i když hradů a zámků je na březích Mosely méně než na Rýnu. Ale jedna zřícenina hradu nás upoutala. Hrad kdysi patřil rodu Metternichů, z něhož pocházel i nám dobře známý diplomat, později ministr zahraničí a státní kancléř rakouského císařství, Klemens Metternich. Další slavné vinařství je v Zellu a proslavilo se vínem Schwarze Katz. Legenda vypráví, jak se černá kočka dostala do názvu i na vignetu láhve. A minout nemůžeme v Bernkastelu vinařství pana Molitora, jehož vína dostala v hodnocení německých vín jedenadvacetkrát maximální počet sto bodů. Je relativně snadné vyrobit víno, které je dobré, říká obchodní ředitel tohoto vinařství Daniel Kiowski. Víno, které dobře chutná a které můžete koupit kdekoli. Ale rozdíl mezi obyčejnými víny a opravdu speciálními je ten, že poslepu podle chuti poznáte, z jaké vinice víno pochází. Protože víno z určitých vinic má velmi individuální chuť, kterou nelze zkopírovat a kterou jinde prostě nenajdete. (Česká televize)