Katarína Veľká

• Rusko Jekatěrina (viac)
Rusko, (2014–2023), 43 h 56 min (Minutáž: 37–62 min)

Tvorcovia:

Anton Zlatopolskij

Marina Alexandrova, Alexandr Lazarev ml., Pjotr Žuravljov, Vladimir Meňšov, Jelena Šamova, Michail Konovalov, Jevgenij Volockij, Sergej Kagakov (viac)

Život Kataríny Veľkej (Marina Alexandrova), ktorá sa z mladej nemeckej princeznej Sophie z Anhalt-Zerbstu stala najslávnejšou ruskou cárovnou. Cesta od naivnej a ambicióznej mladej ženy k jednému z najmocnejších a najvplyvnejších vládcov v novovekej histórii, ktorá však bola plná nástrah, intríg, nepriateľských vzťahov a odporu. Avšak popri reformátorskému mysleniu si princezná a budúca cárovná nájde čas aj na to najdôležitejšie v jej živote - na lásku... (Arsenal83)

Recenzie používateľa Arsenal83 k tomuto seriálu (31)

Episode 8 (2017) (S02E08)

Najprv veľké debaty s popom, stokrát sa prežehnám a potom pošlem na potrat dievča, ktorá čaká moju vlastnú vnučku. Zdá sa, že už pred stáročiami žili pravoverní kresťania. U nás ich nazývajú kádeháci. ()

Episode 9 (2017) (S02E09)

Veľmi múdra veta: "Sprav z chudáka boháča a zajtra sa bude tváriť, že sa bohatý narodil." A následne v tejto časti príde aj odhalenie toho, ako sa z Kataríny stala veľká. Oni sa normálne na tom dohodli, sadli si s múdrymi hlavami za stôl a začali si predhadzovať návrhy, aký krásny prídomok našej imperátorke dáme. V skutočnosti seriál nevysvetľuje, že toto sa stalo len preto, aby Katarína upevnila svoj trón, legislatívna komisia z roku 1767 nemala len vytvárať zákony, ale zároveň legitimizovať jej moc, pretože cisárovnou sa stala v dôsledku palácového prevratu, ktorý zvrhol svojho manžela, cisára Petra III., a formálne nemala žiadne práva na trón, takže preto potrebovala tie tituly. Nenazvali ju vtedy len Veľkou. Komisia rozhodla, že Katarína sa bude volať „Katarína Veľká, Múdra a Matka vlasti“. Panovníčka im na toto odpovedala: "K titulu Veľká nechávam svoje záležitosti na nestranné posúdenie časom a tými, čo prídu po nás. K titulu Múdra - nemôžem sa tak nazývať, lebo múdry je len Boh. A k titulu Matka vlasti - ctiť si poddaných, ktorých mi Boh zveril, považujem povinnosť, byť nimi milovaná je mojou túžbou." Napriek tejto odpovedi sa už navždy zachovalo Veľká. ()

Episode 10 (2017) (S02E10)

"Cárovná ma povýšila na admirála. A ja som nikdy na mori ani nebol." Ej, tak sa veru rozdávajú politické funkcie. Či monarchia, či demokracia, vysoko sa môže dostať ktokoľvek a ešte im sami dávame hlasy, aby tam boli, viď kedysi Matovič či Remišová. ()

Episode 11 (2017) (S02E11)

Katarínine šuškové záležitosti majú nového adresáta, tvorcovia seriálu majú z toho tiež už chaos, lebo od Orlova sa ide k Potemkinovi, avšak medzi nimi bol ešte jeden mladý milenec. „Bol som vydržiavaný ako nejaká pobehlica,“ spomínal tento vojačik Vasilčikov, keď ho Katarína prepustila zo svojich poševných služieb a vrhla sa na Potemkina, z ktorého v seriáli urobili pekného muža, no v skutočnosti to na prvý i druhý pohľad nebol žiadny krásavec. O jedno oko prišiel pri partii biliardu, keď mu ho tágom po „malej nezhode“ vypichol jeden z bratov Orlových. Na druhé oko, ktoré mu ostalo, pre zmenu škúlil, hoci niektoré dámy tvrdili, že v ňom mal iskru. Nohy mal výrazne krivé a na obtlstom tele sa vynímala hruškovitá hlava. Nevedno čo to bola za krivookú iskru, ale Katarínu naozaj očaril a prekvapivo na dlhé roky. ()

Episode 12 (2017) (S02E12)

Pred smrťou Albert Einstein povedal: „Ja dokážem zomrieť aj bez lekárskej pomoci.“ A to bola častá pravda v osudoch historických postáv. Tu ukázaná mladá a neverná princezná Vilemína Luisa Hesensko-Darmstadtská, poruštená na Natáliu Alexejevnu Romanovovú, zomiera na následky popôrodných komplikácií, no nikde nie je zmienka o tom, že zomrela len kvôli doktorom - respektíve ako dôsledok nedostatočnej starostlivostí, o ktorej sa špekuluje, že mohla byť aj dôsledkom príkazu cárovnej. Ako rytier Corberon napísal: "Dvorský chirurg Moreau mi súkromne povedal, že podľa jeho názoru dvorní chirurgovia a lekári zanedbali starostlivosť o veľkokňažňu, ktorá nemusela zomrieť. Je skutočne prekvapujúce, že sa jej nedostalo väčšej starostlivosti. Ľudia sú veľmi znechutení, horko plačú. Včera aj dnes je možné počuť od ľudí v obchodoch: mladé pani umierajú; staré baby nezomrú nikdy." Na druhej strane seriál ukazuje, že sa Katarína tajne vydala za Potemkina, ale to nie je potvrdené žiadnou listinou, len určitými svedectvami. Ale ako celok veľmi dobre dielo, ktoré pomerne presne ukazuje danú dobu a pomery. ()

Episode 1 (2019) (S03E01)

Seriál sa vracia späť v čase, aby začal riešiť vnútropolitické pokusy o prevrat a tak niekoľko postáv ožíva, vstáva z mŕtvych. Najprv to vyzeralo ako nie najšťastnejšie riešenie, ale nakoniec viac než dobré. Je zaujímavé, že v Rusku sa po smrti Petra III. (1762) objavilo za 10 rokov 34 ľudí, ktorí sa za neho začalo vydávať. Nuž, v dobe bez odtlačkov prstov, dna testov a nejakých poriadnych dokladov sa asi mohlo rozšíriť čokoľvek. Vlastne bez dokladov to ide najlepšie - sme toho svedkami aj dnes pri obohacujúcom návale inžinierov z Afriky. ()

Episode 2 (2019) (S03E02)

Za storočie siedmy pokus u prevrat v Rusku, šesť ich bolo úspešných. Takže sa tam oplatilo rebelovať, vymýšľať sprisahania a rôzne povstania, či už zo strany šľachty, sedliakov alebo chudoby, ktorá si vymýšľala rôzne rodokmene, aby sa šľachtou stala. Samá rebélia a kto bol na tróne musel sa len obávať, kto si za neho bude brúsiť zuby. Ostatne, čo iné by tam v ére bez TikToku a iných primitívnych online videí ľudia aj robili. ()

Episode 3 (2019) (S03E03)

Kým chudoba skapína vojnou či hladom, na dvore sa vždy dejú nejaké bohumilé veci. Okrem boju o trón a posteľných radovánok aj obchody typu: "Predám Vám svoj ostrov, čo mi dala cárovná. Potrebujem peniaze, aby som jej tajne postavil mesto" (Potemkin). Cherson, Sevastopoľ, Simferopoľ, Mykolajiv o ktorých sa dnes veľmi často hovorí, sú jeho dielom. Rovnako tak prestaval Odesu. Ale Jekaterinoslav, ktorý tak veľmi chcel Kataríne postaviť, skončil veľkým neúspechom - bol zriadený až dekrétom ruskej cárovnej Kataríny Veľkej v roku 1787  a ide o dnešné Dnipro. ()

Episode 4 (2019) (S03E04)

Za všetkým hľadaj ženu na ruský spôsob. Ani cárovná nemusela byť, každá manželka s obrovským vplyvom na rozhodnutia manžela, muža, partnera, milenca. Nedá sa však nepomôcť si výrokom Oscara Wildea: „Mužská tvár je jeho autobiografiou. Ženská tvár je jej fikciou." ()

Episode 6 (2019) (S03E06)

Intrigy a tajné pokusy o palácové prevraty v kombinácii s hasnúcou láskou medzi Katarínou a Potemkinom. Uvidíme, čo seriál prinesie, ale pravda je taká, že po rozchode po dvoch rokoch obaja niekdajší milenci alebo manželia, čo nie je isté, ostávali v oficiálnom otvorenom vzťahu, kde Potemkin mal svoj vlastný hárem a on sám dohadzoval Kataríne mladých dôstojníkov na potešenie... Ako my progresívci hovoríme, normál. ()

Episode 9 (2019) (S03E09)

Nedá len opäť zopakovať samotné slová Kataríny: „V Rusku si ľudia zvykajú na despotizmus lepšie než na ktoromkoľvek inom osídlenom mieste na zemi.“ Raj pre psychopatov, ktorí si obliekli pekné háby a peklo pre tých, ktorí im musia slúžiť. ()