Z traktoru na svět se dívám

(TV film)
všetky plagáty
Česko, 2024, 53 min

Réžia:

Aleš Koudela

Scenár:

Martin Pekárek

Historie traktorů od parních strojů až po současnost. A také příběhy lidí, pro které je traktor víc než jen stroj... Traktor – pro mnoho lidí nenahraditelný dříč i věrný parťák. K těmto zemědělským strojům si jejich majitelé často vybudují až citový vztah. Mnozí se bez něj neobejdou a věnují mu velkou pozornost a péči. Majitelé si své miláčky hýčkají, renovují, jiní je naopak vylepšují, staví unikátní a často až bizarní prototypy. Traktor má své fanoušky všude na světě. První traktory se vyráběly už v meziválečném Československu. Nejzářivější éra československých traktorů započala po druhé světové válce. První tři traktory z brněnské Zbrojovky si zákazníci převzali 15. března 1946. Zetory se začaly postupně vyvážet do celého světa. Uspěly i na náročných západních trzích. Dokumentární film Aleše Koudely a Martina Pekárka zachycuje nejen historii, ale i nemalý svět lidí, kteří nevnímají traktor jen jako pouhý zemědělský stroj. (Česká televize)

Marze

"Jakmile jsem se s nim svezl, to se tezko popisuje. Budto to tam je, nebo neni" rika milovnik traktoru. Jiny ukazuji nasi narodni kutilskou tradici, traktor si rozeberou, opravi a zase slozi. Ale nadseni pro traktory je tu nakazlive. ()