AKB0048

Animovaný / Hudobný / Dráma / Sci-Fi
Japonsko, (2012–2013), 9 h 58 min (Minutáž: 23 min)

Tvorcovia:

Šódži Kawamori

Kamera:

Maki Ueda

Juna Jošino, Amina Sató, Jui Horie, Kikuko Inoue, Fujuka Óura, Tóru Ókawa, Jumi Kakazu, Sajaka Nakaja, Akemi Kanda, Jukihiro Misono, Ajako Kawasumi (viac)

Recenzie používateľa DaweForeman k tomuto seriálu (2)

Season 1 (2012) (S01)

Nakonec jsem se rozhodl přepsat komplet komentář k tomuhle anime, protože se mi to trochu rozleželo v hlavě a musím to hodnotit trochu jinak. Člověk k tomuhle musí přistupovat jako k ne klasickému příběhu, ale spíše k takové té snaze zfilmovat pozadí nějaké hudební skupiny a přidat k tomu jejich písničky. Zde se jedná konkrétně o japonskou holčičí skupinu AKB48 a její složité uspořádání (dohledejte si sami). Proto člověk nemůže ani moc hledět na nerealistický příběh, kdy je vesmír rozdělen na přívržence zábavy a jejich odpůrce. Na druhou stranu to má správný sci-fi nádech a alespoň je tohle anime odlišené od těch (pro mě naprosto nezáživných) vymyšlených idol anime zasazezných do reality. Částečně mi to připomínalo Macross Frontier, který mám rád a kde právě byl taky smíšen prvek sci-fi s hudbou (samozřejmě na tomhle anime pracovali lidé, kteří právě měli co dočinění s MF). Umění je obecně o emocích a nelze tam hledat moc intelektualismus, takže ty veškeré ty výlevy se tak nějak dají očekávat, i když je tu někdy opravdu do očí bijící hloupost. Ale tohle anime i když má mnohdy nemorální a kontroverzní momenty, tak jsou zde schválně a dodávají tomu ten správnej dopad a emoce, na kterých je celé anime postaveno. Navíc nemusíme tu očekávat jen čisté zpívání, hledání snů, pády a vzestupy, ale také i nějakou tu akčnost, spoustu různých vizuálních efektů, politický boj, záhady a psychologii (hlavně ona měnící se rozpoloženost jednotlivců je tu opravdu dobře zpracována). Každopádně animace je celkem super - i když všude ty srdíčka jsou trochu příliš klišovitá (ale to se dá nějak přežít, protože to má svůj účel - viz epizoda 9 - případně rozdíl mezi srdcem a hvězdou) a pak samozřejmě ona počítačově dělaná stránka (i když je tu očividně vidět, na kterých konkrétních místech je - většinou tance -, tak tu není okatá jako v jiných anime, ale jde zde v rámci přijatelných mezí a nenarušuje příliš běžnou animaci). Co se týče hudby, tak nelze hodnotit jinak než dobře (spousta písniček a některé jsou i hodně chytlavé). ()

Next Stage (2013) (S02)

Vzhledem k tomu, že se jedná o návazné pokračování - díly 14 až 26, tak to není potřeba nějak extra komentovat, kdy se to táhne stejně jako v duchu první série. Samozřejmě, že se zde dočkáme nějakého toho objasnění některých záhad a nějakého toho "zakončení" všech různých bojů. ()