Yakuza keibatsu-shi: Rinchi - shikei!

• USA Yakuza Law
všetky plagáty

Flipnic

Další z brutálních, násilných a krvavých šíleností šíleného a ujetého japonského režiséra Terua Ishiiho! Známý svojí sérií "Joys of Torture" apod. Tento počin je v podstatě něčím podobným, ale nezabývá se mučením jako takovým, ale Yakuzou. Vypráví tři historky, dvě historické, jednu z dnešní doby. Jedná se spíše o akční filmy plné krve, brutality, násilí a několika gore. Ve všech vystupuje nějaký hrdina, který se nestotožňuje s pravidly Yakuzy a nadělá si spoustu nepřátel. První dva díly jsou prošpikovány spoustou akčních soubojů s katanami nebo noži, třetí pak plný přestřelek a úplně mi připomínal budoucí počiny Johna Woo ... Dokonce i hlavní hrdina v třetím příběhu (který je jasně nejlepší a má výborný konec) je velice podobný Yun-Fat Chowovi a navíc v příběhu vystupuje jako špičkový střelec a frajírek. Třetím příběhem film jako celek hodně získává. Přes všechny tyto typické exploitační vlastnosti, které mám od Japonců tolik rád, nemohu dát tentokrát plný počet, protože mi ve filmu něco chybělo a nevím co. Možná atmosféra, možná nějaká větší hloubka ... těžko říct. Každopádně na rok vzniku ...v podstatě konec 60. let, špičkový akční exploitation!!! Teruo Ishii byl fakt průkopník a šílenec!!! ()

ORIN

V pořadí sedmý, předposlední díl Išiiho volné ero-guro série. Většina z jednotlivých dílů byla koncipována jako povídkové filmy o třech příbězích, z nichž každý různým způsobem prezentoval techniky trestu, mučení a sexuálního násilí. Šlo povětšinou o extrémní gore, kde (softcore) sex a násilí hrály natolik dominantní roli, že odkazovaly samy na sebe, přičemž zintezivňovaly umělecký rozsah právě prezentovaného. Zcela konvenční, v mnoha případech nepodstatné a někdy i poměrně překombinované vyprávění tím ustoupilo do pozadí a divák se soustředil výhradně na výše zmíněné. [==] Yakuza's Law do Išiiho ero-guro série stále můžeme zařadit, je zde ale znatelný posun. Tvůrce upouští od sexuální tematiky a ve trojlístku příběhů (každý z odlišné doby - 1. období Edo, 2. Meidži - někdy uváděno z období Taišó, 3. období Šówa, resp. šlo o tehdejší současnost) zkoumá pravidla jakuzy a následné tresty při jejich porušení. Išii si počíná nicméně nadmíru profesorsky a příběhy vyznívají příliš tradičně. Jako jednoznačně nejlepší část filmu tak zůstává úvodní titulková sekvence, která je pojata jako procházka historií japonského mučení, resp. různými metodami napříč dobou. Více o filmu k přečtení zde: http://www.midnighteye.com/reviews/the-yakuzas-law-lynching/ ()

stub

Totálně nadupaný masakr, ve kterém Ishii rezignuje na obvyklou erotičnost a ze dvou základních pilířů svých exploatací tak ponechává pouze násilí. Díky tomu zbývá více prostoru pro děj, což není vůbec na škodu a připočteme-li evidentně obstojný rozpočet, je výsledkem překvapivě "áčková" záležitost. V duchu vlastní tradice se Ishii drží formy povídkového triptychu, tématicky se zaměřuje na prohřešky proti pravidlům yakuzy a vyplývající následky (tedy obvykle trest). První příběh se odehrává ve feudální době a excelují v něm především Bunta Sugawara, Ryutaro Otomo a Renji Ishibashi - je velmi jednoduchý a přímý, vystavěný jako klasická, byť o něco brutálnější, chambara a považuji jej za nejlepší (v jednoduchosti je síla, že..). Druhý se odehrává v období Meiji, je celkem pěkný a bez problémů funkční, leč zlehka omšelý (bezvýchodný milostný trojúhelník) a asi nejslabší z trojice. Poslední povídka je skoro tak dobrá, jako úvodní, odehrává se v dnešní době a zjevně spolkla většinu rozpočtu - je asi nejbrutálnější (a v tomto směru značně nápaditá - SPOILER: tahání za vrtulníkem, lisování v autě...), bohužel však celkem vyprázdněná (zvláště hlavní postava je poměrně plochá a postavená pouze na stylizaci). V rámci Ishiiho "povídkových" filmů příjemné zpestření, oproti jiným jeho zběsilostem, řekl bych, zlehka podceněné. Flipnic: John Woo - to beru, ale že Teruo Yoshida vypadá jako Yun-Fat Chow, by mě ani ve snu nenapdalo (to už mi spíš připomíná jednoho Vietnamce od nás z tržnice;)). SPOILER: zajímalo by mě, zda ještě v nějakém jiném filmu hodí aktér soupeři do obličeje své vlastní oko..;) ()