Bedřich Smetana: Tajemství

(divadelný záznam)
všetky plagáty
Hudobný / Komédia
Česko, 2006, 113 min

Předposlední Smetanova opera měla premiéru 18. září 1878 v Novém českém divadle. V samotném Národním divadle se ve dvacátém století inscenovala například od roku 1980, respektive 1983. Pro nastudování v novém tisíciletí v roce 2006 na ll. nádvoří zámku v Litomyšli, které zachytila Česká televize, je charakteristická jednak oproštěná scéna s nápaditou neónovou siluetou Bezdězu, a také to, že až na dvě výjimky všichni pěvci vystoupili ve svých rolích poprvé. V roli Víta vynikl tenorista Pavel Černoch, který měl v té době svou světovou kariéru ještě před sebou... Tajemství je už od dob svého vzniku považováno za nejdokonalejší a nejzralejší Smetanovu operu. A už předehra je pozoruhodně prokomponovaným a skvěle vystavěným mistrovským dílem. Po této úspěšné premiéře v Litomyšli se představení stalo součástí repertoáru Národního divadla. (Česká televize)

HonzaBez

"Pojď, tajemství chci svěřit tobě! Teď slavně, těžce slibte mi, že zamlčíte, o čem víte, všem lidem na zemi." Nevím, zda důvodem zcela oproštěné scény bylo to, že ji Národní divadlo vytvořilo v koprodukci Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, každopádně se mi něco takového moc nelíbilo a přišlo mi to trošku nudné. Na druhou stranu uznávám, že neónová silueta Bezdězu byla vskutku nápaditá. Na tuhle Smetanovu operu mám jinak vzpomínku z dětství , kdy jsem ji viděl hned dvakrát v krátké době po sobě, z toho podruhé coby náhradní představení místo Dalibora, což mě tehdy přišlo líto. Každopádně tohle je vskutku mistrovská Smetanova opera. S poměrně milou dějovou pointou: "Ten poklad byla láska tvá! – Ó, jak jsem bloudil, jak jsem tebe neuznával a zapíral, že miluji jen stále tebe! Jak ukojil bych teď svých pozdních citů nával? Ne, již se neošálím o své nebe!" ()

Amonasr

Vynikající moderní scénografie i režie. Stačily nápadité světelné dekorace a jednoduchá scéna doplněné sugestivní pohybovou choreografií, znázorňující nejen démony noci ve stylu černého divadla. Solidní pěvecké výkony, mezi nimiž vyniká zejména Pavel Černoch podtrhují mimořádnou úroveň tohoto představení. Rovněž televizní režie a střih umocnily vyznění díla, které bylo jistě hlubokým zážitkem i přímo na litomyšlském zámku. ()