Bedřich Smetana: Hubička

(TV film)

7. listopadu 1876 bylo hlediště Prozatímního divadla napjato na nejvyšší míru – očekávala se premiéra nové opery, kterou Bedřich Smetana zkomponoval po svém ohluchnutí. Libretistka Eliška Krásnohorská, ani Karolina Světlá, jejíž povídku si skladatel vybral ke zhudebnění, nechtěly nic prozradit. O to větší zadostiučinění musel autor pocítit, když mu na závěr jásající obecenstvo mávalo šátky, potlesk a ovace nebraly konce. Hubička se stala po Prodané nevěstě Smetanovou nejžádanější operou. Kdo by také odolal již zlidovělým ukolébavkám jako jsou "Hajej, můj andílku" nebo "Letěla bělounká holubička", árii "Hlásej, skřivánku" či hudebnímu vtipu i poezii lásky Vendulky a Lukáše? Televizní inscenace oblíbené opery z roku 1976 vznikla k jejímu stoletému výročí a zachytila pěvce Národního divadla v jejich skvělé formě, v roli Vendulky uvidíme a uslyšíme Marcelu Machotkovou, Lukáše ztělesnil Ivo Žídek, otce Palouckého Jaroslav Horáček, Tomeše Jaroslav Souček a další. (Česká televize)

Amonasr

Klasičtěji už tuto Smetanovu operu ztvárnit jako TV inscenaci snad ani nešlo. Režie ani scénografie sice nepřinášejí žádné originálnější inovativní pojetí, ovšem svou pokorou k dílu autora mu také prokazují dobrou službu. Vždyť Smetanova hudba nic ze své krásy dodnes neztratila a poněkud naivní libreto ke klasické opeře rovněž patří, divák si ho umí zasadit do dobového kontextu lehce sám a nepotřebuje, aby mu nějaký sebestředný režisér vnucoval svou násilnou pokřivenou modernizaci, jak se tomu dnes často děje ke škodě díla i nechuti diváků. A skvělé pěvecké výkony tuto inscenaci jen zdobí. ()

Rattlehead

Uvedeno dnes na ČT art při příležitosti dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany. Až mě překvapilo, kolik melodií jsem znal, možná z hodin hudební výchovy. Muzika mě chytla hned a líbila se mi více než "Libuše" či "Braniboři". Škoda, že v divadlech je tato opera poněkud přehlížena. Neprávem. ()

HonzaBez

"Tvou líbat líc, nic nechci víc, tu marný vzdor a žádný spor, již neprosím, kde bráti smím; chceš se mě zbýt? Svou hubičku chci mít." Hubička je svým dějem poněkud prostoduchá. A zvláště dnešnímu člověk se celý ten spor o hubičku, kolem něhož se tato Smetanova opera točí, musí jevit jako dosti malicherný. Smetana však tuhle operu vybavil krásnými melodiemi, z nichž minimálně ty dvě ukolébavky, co zpívá Vendulka, vpravdě zlidověly.              ()