Alternace

(študentský film)

Kaleidoskop

Z portfolia režisérky Natálie Štychové jsem chválil již její kraťas Terapie a myslím, že toto je velmi vkusným pokračováním její profesní kariéry. Štychová zde velmi pěkně rozvijí svůj autorský styl - kombinaci tradičních vyprávěcích postupů a artových prvků přičemž myslím, že je jenom škoda, že se omezuje na plochu deseti minut, být to tak o dvě tři minutky delší, mohl se ten příběh ještě více rozvinout do krásy. Po kamerové stránce to nelze nechválit, ten film je vizuální skvost - všechny záběry jsou krásně propracované a snad i promyšlené. Jediné co mi na technické stránce trochu vadilo, že při projekci měla většina postav na plátně uřezané špičky hlav. To mohlo být způsobené nejspíš tím, že obraz byl původně komponován do 16:9 a později bylo rozhodnuto, že se to celé předělá do cinemascopu (ovšem, kdyby toto rozhodnutí přišlo v postprodukci dá se obraz trochu posunout, čili je dost možné, že tento hrozný ořez byl způsoben až v kině, což by mě jako tvůrce dosti utáželo :-)). Další co je potřeba vyzdvihnout jsou herecké výkony. Vendula Plazzerová v hlavní roli hraji opravdu výborně, dobře ztvárňuje všechny emoce (asi dobré režijní vedení ;)), ovšem mám trochu pocit, že zbytek herců jí v tom moc nepomáhá. Při sledování to pak pro mě celé herecky balancovalo na hranici amaterského a profesionální filmu a ač Plazzerová to hodně táhla nahoru, zbytek ansáblu to celkem spolehlivě vyvažoval. Na druhou stranu, ze všech ostatních filmů na letošní FAMOsféře, byl tento rozhodně nejlepší. Mělo to hlavu a patu, krásné vizuální i zvukové zpracování, za což lze režisérku jedině pochválit. I nadále tak trvá to co jsem napsal u Terapie - teším se na další tvrobu Štychové a o té Písecké škole asi nejlépe vypovídá to, že čtveřici filmů jejich absolventů, hravě strčí do kapsy ani ne odmaturovaná režisérka se svým desetiminutový kraťasem...         P.S.: Po diskuzi s autorkou jsem se dozvěděl, že zvláštní crop obrazu byl způsoben až přímo v kině. Vzhledem k tomu, že celé vstupné šlo jen a pouze na provozní náklady kina, myslím, že je to poměrně ostudná vizitka tohoto biografu (s umělci se nepodělí a ještě jim zničí projekci). ()