Stezka Českem

Česko, 2024, 4 h 27 min (Minutáž: 26–27 min)

Scenár:

Ivana Lokajová

Miroslav Vladyka (sprievodca)

Mirek Vladyka v desetidílném cyklu cestopisných dokumentů o nové subkultuře „stezkařů“, osobní svobodě, krajině, historii, lidech, setkávání, poznávání a sebepoznání během putování, představí severní trasu unikátní Stezky Českem. (Česká televize)

Recenzie používateľa FeriusParfax k tomuto seriálu (10)

Z Krásné na Klínovec (2024) (E01)

O Stezce jsem měla mlhavé tušení. Jakmile jsem však viděla první scénu, tak se mi nastartovaly rotory a věděla jsem, že to prostě musím jít! Stezka hned v prvním díle vypadala krásně. Příroda samozřejmě úžasná. Cestou vás čeká spousta tipů na zajímavá místa. Líbí se mi mapka, kterou ukazují, aby se divák orientoval, kde v ČR se zrovna nacházíme. Taky mě velmi zaujala informace o aplikaci EPP. Zajímavý projekt. Zatím moc milé překvapení. Stopáž je dostačující a celé se to nese v extrémně pohodovém duchu. ()

Krušné hory (2024) (E02)

Na Vladyku a jeho rádoby vtipné průpovídky si asi budu chvíli zvykat. Nemůžu ale upřít, že v sobě nese i jakýsi klid a pohodu, o což mi jde ve sledování především. Tak si na něj snad brzy zvyknu… Jinak se pokračuje po Stezce, tentokrát spíše asfaltce. Což samozřejmě není tak atraktivní, ale příroda kolem je neměnně krásná. Lesní bary mám v oblibě, tak jsem ráda, že se jich na Stezce pár objeví. Opět krásný díl z Krušných hor. Už abych tam byla. ()

České Švýcarsko a Lužické hory (2024) (E03)

Sledovat zpustošený a ohořelý les bylo hodně nepříjemné. Vladyka vám servíruje jednu zajímavost a pěknou myšlenku za druhou. Líbí se mi, že si jede svoje tempo a nesnaží se soupeřit s ostatními (jako pán, který denně ujde 50 km). Zatím ze tří dílů to pro mě byla nejméně  zajímavá destinace. ()

Jizerské hory a Krkonoše (2024) (E04)

Moc se mi líbí hudební podkresy. Vždy jsou perfektně vybrány a příjemně se to při pozorování krásných panoramat poslouchá. Vypadá to, že tímto dílem Vladyka pokořil nejtěžší část stezky, kdy bylo samé stoupání. Opět nechyběl mnou milovaný lesní bar. O víkendu se asi do nějakého zajedu. Je to perfektní nápad. Příroda samozřejmě opět překrásná. Doufám, že i budou díly o jižní Stezce. Tenhle skvost si totiž musím šetřit a pouštět si jen 1-2 díly denně. Hodí mě to vždy do extrémní pohody. ()

Adršpach a Broumovsko (2024) (E05)

Opět skvělý hudební podkres a spousta zajímavostí. Krajina zase trošku jiná. Až si tuhle cestu budu procházet, tak zcela jistě minu velkým obloukem turisticky profláknutá místa. Trail Angels je zajímavý koníček a je fajn, že takoví milí lidé existují a poskytují alespoň místo na přespání. ()

Orlické hory (2024) (E06)

Orlické hory mě nadchly především malým turismem. Tentokrát se k Vladykovi přidali vozíčkáři na kolech. Hudba opět perfektní. Nejvíc mě paradoxně zaujal kostel a farář. Snad první kostel, který se mi líbil a možná bych se tam zašla i podívat. Putování mi utíká rychleji než zdejší vozíčkáři, a tak si musím s dalšími díly šetřit. ()

Z Králíků do Bílé Vody (2024) (E07)

Mlhavé počasí, ve kterým si Vladyka vykračoval není rozhodně nic pro mě a uvítala bych radši díly se sluníčkem. Jinak zase krásná a netknutá příroda. Škoda jen toho bordelu na odpočívadlech. Lidi jsou hovada. ()

Jeseníky (2024) (E08)

Po skončení dílu padla s přítele shoda, že se jednalo o nejslabší díl. V jesenickém putování se totiž víc mluví, než putuje. Takže málo přírody, neusměvavý Vladyka, rozhovory a mlha zapříčinily mírný pokles atraktivity. ()

Podbeskydí (2024) (E09)

Oproti dílu s Jeseníky to bylo jak nebe a dudy. Vypadá to na jednu z nejlepších částí Stezky. Rovinky a krásná příroda téměř bez lidí. Vladyka mi celkem přirostl k srdci, tak mě mrzí, že už je téměř konec. ()

Beskydy (2024) (E10)

Konec cesty byl méně pompézní, než jsem čekala. Což je nakonec i dobře. Budu se těšit na druhou půlku Stezky, kterou se snad Vladyka chystá jít. Extrémně příjemné putování po České republice bylo plné inspirace nejen na výlety. ()