Příslib Megumi

(festivalový názov)
  • Japonsko The Pledge to Megumi (viac)

Film natočený podle skutečného příběhu teprve třináctileté Megumi Jokoty, která zmizela cestou ze školy v roce 1977. Navzdory rozsáhlému pátrání se ji japonské policii nalézt nepodařilo. Její jméno se však opět dostává do všeobecného povědomí v devadesátých letech, kdy se v Japonsku začíná mluvit o možných únosech až stovek lidí do Severní Koreje, která až po roce 2000 přiznává, že 13 lidí z Japonska na své území skutečně unesla. Megumi se stává symbolem boje za navrácení těchto mužů a žen zpět domů. (Eiga-sai)

Khagan1389

Film Příslib Megumi je příběh co ve mě zůstane rezonovat dlouhou dobu. O unášení obyvatel Jižní Koreje a Japonska do Severní Koreji jsem již nějakou dobu věděl, ale nikdy mě nenapadlo se zamyslet, kolik utrpení a bolesti za tím vším stojí. Japonka Megumi vyrůstala v idilické rodině, měla ráda badminton, hrála si kamarády, chodila spokojeně  do školy a asi by ji nikdy nenapadlo, jakému psychickému teroru bude vystavena. Jejím únosem do Severní Koreji se její život převrátil a s ním se i nenávratně zruinoval život  mnoha dalším (samozřejmě nejvíce její rodině). Někteří  dodnes čekají na její návrat. Těch dívek a lidí takto unesených bylo mnoho. Kolik lidských životů to poznamenalo si netroufám odhadovat. Film Příslib Megumi je 100minutovou sondou do (nejen) jejího únosu a vystavení totálnímu teroru a brainwashingu ze strany Severokorejců, ale i utrpení jejich nejbližších - těch co zůstali, těch co čekali a těch co čekají i nadále. Zobrazení zlomení těch lidí a zejména dívek je naprosto dechberoucí a jde z toho mráz po zádech.Nelze odhadnout jestli je Megumi stále na živu, ale pokud ano, tak mé přání je, aby žila šťastně co nejvíce může. ()