Poslední den

(festivalový názov)
  • Veľká Británia Last Swim

Během jediného dne sledujeme mladou Zibu a její nejlepší přátelé. Všichni se právě dozvěděli o svých posledních známkách na střední škole a než se rozletí do všech stran, chtějí spolu strávit den jako žádný jiný. Večer má totiž dojít k unikátnímu meteorickému roji a Ziba jakožto milovnice astronomie zapsala tuto událost do itineráře, podle kterého se dnes budou všichni řídit. Mimo její plán se však objevuje další účastník tohoto výjimečného výletu – fotbalista Malcolm, jehož sportovní budoucnost se právě zhroutila. Co se týče zmařených plánů, připojuje se tak k Zibě, jejíž vysněné studium astrofyziky na prestižní univerzitě je v ohrožení. Přesto, nebo právě proto tito dva k sobě najdou zalíbení a Ziba začíná uvažovat o vyškrtnutí jednoho bodu z jejího pečlivě sestaveného programu. Emotivní příběh o smrtelnosti člověka a nesmrtelnosti přátelství nám navíc dává možnost poznat Londýn ze zcela jiné stránky. (Zlín Film Festival)

Azurose

Takto se točí filmy pro mladistvé! Na první pohled zaujme netradiční vizuál filmu, jelikož řada tvůrců tvoří především videoklipy, a také nevšední příběh o premiantce Zibě, která má diagnostikovanou rakovinu a chce ukončit svůj život na konci dne, který tráví se svými nejbližšími kamarády. Film se může pyšnit především skvěle napsanými postavami a jejich chemií, ale také poutavou technickou stránkou filmu. Není to jen snímek o osobních strastech, ale především o tom, že i když si svůj život naplánujeme, vždy proběhne jinak. Poslední den je spektakulární podívanou s ohromným přesahem do života mladých lidí, a tak je více než pravděpodobné, že změní pohled na život někomu s podobným životním příběhem. [Zlín Film Festival 2024] ()