Karlos80

Další Kmotrovská variace, bohužel jedna z těch nejméně povedených. Vážně jsem na rozpacích, zase bych snímek nechtěl tak moc podkopávat, filmová stopáž (115. minut, aj. verze kterou sem viděl) by mi v toto případě ani tak nevadila, ono se bylo v uvozovkách stále na co koukat, film byl místy dost akční a na gangsterku i patřičně drsný, ve filmu se pořád něco děje, ale ten příběh, jestli se v tomto případě to "něco" vůbec příběhem dalo nazývat. Neskutečně absurdní, přehnaně spletitý a matoucí, dotoho ten rychlý střih, náhlé a nepochopitelné přeskakování z jednoho momentu do druhého, ze scény do scény (z jednoho světového města do druhého a že jich tu bylo), bohužel bez jakéhokoliv předchozího vysvětlení, některé z nich tak náhle skončí, kdy vzápětí přijde druhá, aniž by divák věděl jak ta předchozí právě skončila, milióny postav, podle mého názoru naprosto zbytečných. Mezinárodní obsazení ale perfektní, zaujal mě především herec a režisér Gianni Manera (mafián od pohledu), za něj určitě hvězdu, jinak nikdo jiný nějak moc nevybočoval. Příležitost tu dostali velcí taliánští žánroví herci (Palladino, Di Luia, Maisto, Billa, Pazzafini) bohužel neměli tu možnost se tu více prosadit, u mnohých tak šlo spíše o plýtvání jejich talentu v tak bezvýznamném a špatném fimu. Američan Fred Williamson tu hrál jen chvilku až do scény v sauně a legendární francouzský herec Michel Constantin byl spíše k smíchu. "Il cappotto di legno" je jedno ze třech posledních eurocrimi (poliziesco) z roku '81 a vůbec ve svém žánru. Divák až po shlédnutí tohoto kousku, ocení kvalit některých žánrovek ze středních či pozdních 70 let. 2,5/5*. ()