Na kraji budoucnosti

Česko, 2024, 26 min

Réžia:

Ivo Bystřičan

Václav Havelka

Texas na suchu, Kalifornie v plamenech. Po svých aktivitách na záchranu šumavské divočiny se hudebník Václav Havelka vydává se svým posledním projektem Krajiny budoucnosti do USA. Během turné si vyhledává zkušenosti místních lidí s dopady klimatické změny. Způsoby, jak se s nimi vyrovnávají a nápady na společenské změny chce inspirovat i Česko, jehož se situace mnoha severoamerických států může týkat za pár let... Proč bojovat s něčím, co vypadá jako typické větrné mlýny? Odkud se bere síla dělat věci, které mnohem pravděpodobněji dopadnou nezdarem? Odkud se bere odhodlání připravovat se o pohodlí a osobně z toho nic nemít? Na podobné otázky hledá odpověď režisér Ivo Bystřičan při dokumentárním zkoumání Václava Havelky, jenž svoje aktivity popsaného typu začínal kdysi na Šumavě. Sám strávil dlouhé roky svého dětství v horách, a divočina ho přitáhla opět v dospělosti, kdy už byl renomovaným muzikantem. Několik let zasvětil boji za zachování šumavské divočiny. Pragmatičtěji vyjádřeno, boji za existenci bezzásahových zón, které by těžařům neumožňovaly získávat dříví jednoduše např. díky kůrovcovým kalamitám. Havelka byl jeden z těch, kdo těmto zájmům prosakujícím do horních pater politiky, stál velmi tvrdohlavě v cestě – a předznamenal, jak důležité budou enklávy divoké a nevytěžované přírody v kontextu sílící klimatické změny. Havelka a jeho lidé tehdy vyhráli, ač často v průběhu let takovou naději ztráceli. Jednat se osvědčilo více než nejednat. Klimatická změna přináší řadu ještě složitějších výzev a problémů. Jak naložit s energetikou, vyprodukovanými emisemi uhlíku, produkcí potravin, krajinou nebo bezprostředními klimatickými hrozbami jako je sucho či extrémní počasí? Jaké otázky nám klade budoucnost a jak na ně nejlépe reagovat? Tyto otázky mohou vést k depresi a letargii, nebo také k zájmu, angažovanosti a kreativitě... Dokument o Václavu Havelkovi, který mimo jiné ukazuje, jak neztrácet naději ve zdánlivě beznadějných časech ohrožení života na planetě vlivem postupujících klimatických změn, se opírá o jeho koncertní turné po Spojených státech. Film prostřednictvím jeho osoby hledá inspiraci, jak k environmentálním problémům přistupovat, adaptovat se na ně svým životem a být aktérem dění nejrůznějšími tvůrčími způsoby. Znamená to nejen proměňovat svoje myšlení, ale také způsoby jednání – i metody tvorby. (Česká televize)

Marze

Boj uhájit Šumavu před rabujícími developery se zdá se v našem parlamentu opakuje po patnácti letech. Minule byl vítězný. Dokumentem se také táhne nit změn klimatu. Lesní požáry v Kalifornii jsou větší a divočejší. Léči se jen příznaky problému a ekosystémy kolabují. Překvapilo mě, že na malé hudební festiválky zde chodí jen senioři, kterým vlastně může být globální oteplování fuck. Ke shlédnutí na  https://www.ceskatelevize.cz/porady/15869250327-na-kraji-budoucnosti/ ()

Krt.Ek

Ivu Bystřičanovi se v tomto krátkometrážním dokumentu (tedy na malé ploše) daří žonglovat s vícero tématy (min. podoby ekologického aktivismu; jak může vypadat umění reflektující klimatickou krizi; adaptace na přírodní katastrofy související s globálním oteplováním), za to palec nahoru. A respekt si nejen za své veřejné angažmá bezpochyby zaslouží i portrétovaný hudebník (a ekologický aktivista) Václav Havelka. Zaznamenávat zvuky měnících se ekosystémů a na tom pak postavit svá hudební vystoupení, je vynikající nápad. 75 % ()