V šiestej epizóde dokumentárneho cyklu Opri sa o mňa sa pozrieme na príbeh slovenského vedca, Pavla Čekana. Ten v sprievode Dagmar Mozolovej otvára svoj príbeh o bojovnosti, pracovitosti a trpezlivosti vo výskume, no aj v osobnom živote, vďaka ktorým sa mu podarilo nielen prežiť, vrátiť sa do plnohodnotného života, ale aj pomôcť státisícom ľudí. Pavol Čekan sa narodil a vyrastal na východnom Slovensku. Po ukončení strednej školy odišiel do zahraničia, najskôr do Londýna, neskôr na Island a nakoniec do USA. Na University of Iceland vyštudoval biochémiu. Po ukončení doktoranského štúdia sa v roku 2009 zamestnal v New Yorku na mieste odborného asistenta na Rokefellerovej univerzite v laboratóriu profesora Thomasa Tuschla. Tam sa venoval RNA biológii, molekulárnej patológii a tiež spolupracoval na vývoji novej patentované diagnostickej metódy. Po rokoch intenzívnej práce založil spolu s kolegom Vladimírom Wolfom startup MultiplexDX. Už sa zdalo, že v živote ide všetko tak ako má, keď zrazu prišla ťažká rana v podobe ochorenia. Vysoké pracovné tempo si vyžiadalo svoju daň. Pavol Čekan kompletne ochrnul.
Ako to všetko začalo a ako túto nečakanú životnú situáciu vnímal samotný vedec a jeho rodina sa dozviete v dokumente. V zahraničí vážne ochorel, mal päťdesiat percentnú šancu na prežitie. Podaril sa mu však plnohodnotný návrat do života a po vyzdravení sa rozhodol vrátiť na rodné Slovensko s cieľom pomáhať svojim výskumom ženám. Začal pracovať na presnej diagnostike rakoviny prsníka. O čo presne sa vedec snaží, čo to je personalizovaná medicína, tak aj to vysvetľuje v dokumente Opri sa o mňa. Po jeho návrate na Slovensko však do života všetkých nás vstúpila pandémia. Pavol Čekan chcel pomôcť, a preto vyvinul slovenský PCR test na diagnostiku ochorenia COVID-19. Odmenou mu boli okrem vyznamenania prezidentky SR aj vyhrážky násilia či smrti. Ako vnímal toto psychicky náročné obdobie on a jeho manželka si pozrite v dokumente. (RTVS)