Stonehenge: Skrytá pravda

(TV film)
  • Veľká Británia Stonehenge: The New Revelations (viac)
Veľká Británia, 2021, 84 min (Alternatívna 2x44 min)

Rob Bell (sprievodca)

Neolitický monument Stonehenge láká vědce od nepaměti. Odhalení obrovského oblouku tvořeného deseti jámami do příběhu budování a významu této památky vnáší nové světlo... Záhady, které obestírají Stonehenge, jednu z nejznámějších starověkých památek na Zemi, fascinují svět již dlouhá staletí. V tomto zbrusu novém snímku přepíšeme historii. Sledujte tým odborníků, kteří pomocí nejmodernějších technologií zkoumají obrovský, nově objevený prstenec v samém srdci tohoto tajuplného posvátného místa. Je to strhující objev! A archeologové dělají, co můžou, aby odhalili všechna jeho tajemství. V tomto napínavém dokumentu uvidíme, jak se jim vůbec poprvé podařilo využít technologii opticky stimulované luminiscence, aby zjistili stáří dosud utajeného prstence uprostřed tajuplné ikonické starověké stavby. Na co přišli? Obří konstrukce vznikla zhruba před 4340 lety a stala se zlatým hřebenem Stonehenge – úplně posledním monumentem z období neolitu a symbolem konce jedné éry. Díky dalším nejmodernějším archeologickým metodám, jako je mapování laserem, průzkum pomocí dronů nebo inovativní laboratorní analýza, máme konečně jedinečnou příležitost odhalit největší tajemství Stonehenge. (TV Prima)

Marze

Nové poznatky o tomto nejznámějším monumentu moderními technologiemi od výzkumníků, kteří studují Stonehenge i čtyřicet let. Objevil se kruh v průměru dvou kilometrů. Cíl vybudovat s využitím geometrie krajiny chrám pro bohy, který byl mě vliv na svět. Zarazilo mě, že není možné odebrat vzorek ze šutrů monumentu k chemické analýze, protože jde o chráněnou památku. Ale ochranu původním bílým obyvatelům Británie, kteří už třicet let demograficky vymírají v podobě grantu nikdo neposkytne. Na ošklivé větrné Orkneje bych jízdenku nechtěl.  Dokument na televizi Prima Zoom. ()