G. Verdi: Don Carlos ze Scaly

(divadelný záznam)
  • Taliansko G. Verdi: Don Carlo (viac)
Hudobný / Dráma
Taliansko / Francúzsko, 2023, 190 min (Alternatívna 220 min)

V přenosu z milánské Scaly budete ve čtvrtek 7. prosince 2023 na svátek svatého Ambrože, patrona Milána a Lombardie, sledovat premiérovou inscenaci italské čtyřaktové verze Dona Carlose Giuseppa Verdiho z roku 1884. Režii má Lluís Pasqual, sbor a orchestr milánské prestižní scény řídí jejich umělecký šéf Riccardo Chailly... Ocitáme se ve španělském klášteře svatého Justa. Svatba Filipa (Michele Pertusi) a Alžběty (Anna Netrebko) už byla zpečetěna. Dvůr přichází vzdát svoji poctu k hrobu císaře Karla V., Filipova otce. Princ Carlos (Francesco Meli) se setkává se svým přítelem Rodrigem, markýzem z Posy (Luca Salsi), který se nedávno vrátil z Flander, kde se lid snaží osvobodit ze španělské nadvlády. Když Carlos přizná, že je stále pronásledován svou láskou k Alžbětě, Rodrigo ho nabádá, aby se postavil za vlámské povstání. Princezna Eboli (Elina Garanča) a královniny dvorní dámy se v přilehlé zahradě veselí. Eboli zpívá maurskou píseň (závojová árie)... Don Carlos očekává v královských zahradách v Madridu královnu. Řídí se pokyny z dopisu, který mu podle jeho přesvědčení poslala královna. Jenže ve skutečnosti ho napsala Eboli, která se mylně domnívá, že ji Don Carlos miluje. Když se Eboli zahalena závojem objeví, princ jí vášnivě vyznává lásku. Když dáma odloží závoj, oba si okamžitě uvědomí svůj osudový omyl. Eboli ho zlostně obviní, že miluje královnu. Přichází Rodrigo, snaží se rozzlobenou Eboli ukonejšit. Ta však odbíhá ze zahrady a přísahá, že tajnou lásku Alžběty a Dona Carlose odhalí. V duchu dvorských intrik však vyjde postupně najevo, že Eboli je ve skutečnosti královou milenkou a panovníkovi donáší poklesky jeho choti. Rodrigo, který se zpočátku těší královy přízně, je zastřelen neznámým pachatelem, když navštíví uvězněného Carlose... V závěru se ocitáme opět v klášteře svatého Justa. Alžběta ve své velké árii čeká na Carlose, aby se s ním rozloučila. Carlos se rozhodl odejít do Flander, kde se chce zasazovat o svobodu místního obyvatelstva. Loučení je přerušeno příchodem Velkého inkvizitora a španělského krále, který hodlá syna předat církevnímu právu. Když se chce Carlos s taseným kordem proti přesile bránit, vyjde tajemný mnich z hrobky krále Karla V. a bere infanta s sebou, do svého ponurého příbytku. Přítomní se domnívají, že v mnichovi rozpoznali mrtvého císaře Karla V. (Česká televize)

topi80

Moc povedený přenos, líbila se mi scéna, líbily se mi pěvecké výkony (vlastně i ty herecké, pokud se dá o něčem takovém v opeře mluvit), výborně nazvučeno, takže to byl požitek. Největší podíl zásluh pak má samozřejmě Giuseppe Verdi. Jeho opery bývají velkolepé po stránce hudební i dějového syžetu (tahle by snad dokonce měla být nejdelší ze všech), ale je pravda, že se musejí člověku v pravý čas trefit do nálady. A to se včera povedlo. ()

Marze

Italska opera 19. stoleti neni muj salek caje Od Verdiho se mi libi jen Nabuko - pochod Nibelungu, ale primo v divadle to asi mas chopnost divaka vtahnout az uhranout. Dnes asi nema moc lidi cas na takto dlouhe opery. Zaznam na Ceske televizi Artu. ()

trilobit4

Docela dobré, já ale Netrebko prostě nesnáším. Don Carlos je interpretačně náročný a i když obsazení bylo nejlepší možné, nelíbilo se mi to. ()