Tajomstvá veľkých dát

• Kanada Secrets Of Big Data
všetky plagáty
Kanada, 2022, 6x51 min

Jeff Teravainen (rozprávač), Ramona Pringle

Tento seriál rozpráva príbehy z budúcnosti – príbehy, ktoré nám prinášajú „veľké dáta“ – príbehy, plné extrémnych dobrodružstiev, súvisiacich s umelou inteligenciou, predpovedaním budúcnosti, či vnímavými strojmi. Typickým rysom súčasnej modernej spoločnosti je zber a manipulácia dát – táto aktivita má samozrejme svoje plusy a mínusy.. Nahromadené údaje nám umožňujú lepšie predvídanie budúcnosti, vrátane lepšieho pochopenia našej prítomnosti vo vesmíre. Ale skrývajú v sebe aj nebezpečenstvo – neobjektívne a zlé údaje môžu vniesť zmätok do našich interakcií. V každej epizóde sa tvorcovia seriálu budú snažiť ozrejmiť úskalia i nebezpečenstvá zberu veľkých dát prostredníctvom samostatných príbehov. (RTVS)

subic

Jaká bude budoucnost s AI? 1. díl: Britská válečná loď má svou polohu podle GPS záhadně zfalšovanou, to vyvolalo napjatou vojenskou konfrontaci s ruskými silami v Černém moři... 2. díl: Nejlepší íránský jaderný vědec je zavražděn izraelským dronem za pomoci AI. V noci v Arizoně auto bez řidiče na testovací jízdě nedokáže rozpoznat přecházejícího chodce vedoucího kolo a sejme ho... 3. díl: Černoch z Detroitu je zatčen a odvlečen před svou rodinou, protože policie používá technologii rozpoznávání obličeje z kamer s ne příliš dobrým rozlišením k zatčení podezřelého zloděje, že údajně v 2018 ukradl hodinky za 3800 dolarů. GPT3 a to ještě netuší o free GPT 3.5 a GPT 4... 4. díl: Majitel kanadské kryptoměnové burzy záhadně zemře a nezanechá nikde žádná hesla do celého systému. Američanka nedostane svoje léky na předpis, protože ji algoritmus označí za vysoce rizikovou pro zneužití drog. Projev Gabanského prezidenta v roce 2018 už tehdy byl deepfake? 5. díl: Vláda USA se potýká s kyberútokem. Mladý uchazeč o práci z New Yorku se zapojí do série rozhovorů před kamerou, kde algoritmus analyzuje každé jeho slovo a gesto, aby určil jeho vhodnost pro zaměstnání. U muže z Wisconsinu je změněn trest po analýze jeho tváře algoritmem... 6. díl: Španělská badmintonistka používá AI na herní strategii. Američan je odsouzen za trestný čin na základě nepřesného testu na detektoru lži. Pak je tu trocha výuky psů, kdy pes kliká na tlačítka podle toho, co chce. A nakonec kytovci a dekódování zvířecí řeči pře AI. Zároveň asi nejslabší díl. Celkově pak 6,5/10 ()