Precedens 40

(koncert)
všetky plagáty
Hudobný
Česko, 2023, 52 min

V roce 1982 založili dva spolužáci ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze Martin Němec a Jan Sahara Hedl rockovou skupinu Precedens. Po příchodu zpěvačky Báry Basikové skupina uspěla s albem „Doba ledová“, které kombinovalo atmosférickou hudbu hlásící se k nové vlně s originálními texty. Precedens unikli zásahům cenzorů a velmi rychle si na české hudební scéně získali renomé. Hity jako "Soumrak bohů", "Doba ledová", "Dívčí válka" nebo "Tisíc jmen" si získaly pozornost i v rádiích. I přes řadu personálních obměn a odchodů výrazných osobností Martin Němec skupinu s řadou obměn udržel až do současnosti. I díky tomu mohla kapela v dubnu 2023 odehrát v Paláci Akropolis výroční koncert s názvem Precedens 40. Na pódiu zahrála v sestavě s novou zpěvačkou Danielou Langrovou, ale také s několik hosty. Zpěvačka Bára Basiková a zpěvák Jan Sahara Hedl patřili k nejvýraznějším osobnostem historie této formace. Spolu se skupinou jednu skladbu zazpíval i Michal Prokop. Záznam koncertu doprovázejí rozhovory přibližující historii, proměny i současné směřování skupiny i záběry ze zkušebny. (Česká televize)

Marze

Líbila se mi kombinace hudby a mluveného slova a nezaměnitelný styl kapely. Odhadoval bych, že publikum na koncertech bude tak od čtyřiceti do šedesáti. Ono když požádáte vyprávět dnešní babičky a dědečky o svém mládí, budete zážitky šokováni, protože vyrostli v době hippies a babička nosila kratší minisukni než mnohé dnešní cudné slečny.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/15116197032-precedens-40/ ()

kroton

Hudba této skupiny mě ve své době zcela minula a jsem ráda, že jsem měla možnost nahlédnout do jejich světa prostřednictvým tohoto pořadu. Bylo to milé překvapení. I když spíše jako koncert bych toto dílko nazvala dokumentem. Ze samotného koncertu zde byla tak 1/3, zbytek byly vzpomínky mluvené, obrazové i hudební. ()