Kľúč

(študentský film)
  • angličtina Master Key (festivalový názov)

V zámočníckej dielni podstupujú žiaci skúšku z odborného výcviku a dostávajú od svojho svojrázneho majstra za úlohu z kusu pásoviny ručne vypilníkovať univerzálny kľúč. Ferko Kľúčik mladší sa s pilníkom a pílkou na železo v ruke cíti nesvoj. Je to flákač a rozhodne sa pre podvod – dokončiť kľúč v domácej dielni s lepším vybavením. Tam ho však nachytá otec. Sám si zaspomína ako zápasil s týmto kusom železa a chce svojmu synovi ukázať ako to správne robiť. No nie je takým majstrom ako môže na prvý pohľad vyzerať a možno aj on pri tejto skúške fušoval. Medzi majstrom a fušerom je totiž veľmi tenká hranica. A vo svete kde chýba ženská ruka, nič nejde úplne hladko. Zostáva len dúfať, že sa na scéne objaví starý majster, ktorý dá veci do poriadku. Kľúč reflektuje niekoľkogeneračný podvod pri konvenčnom školskom zadaní a ma za úlohu vypovedať niečo málo o slovenskej náture, generačnom zacyklení, ale aj celkovo o stave našej malebnej krajiny, kde sa nič nerobí na poriadok a všetko sa fušuje. (Festival študentských filmov Áčko)