Satan mezi námi

• angličtina Satan Among Us
Dokumentárny / Experimentálny
Česko, 2023, 75 min

Meta-film (o filmu Arvéd, rež. Vojtěch Mašek), který neměl nikdy vzniknout, protože nikdo nesmí beztrestně parazitovat na věčně kvetoucím květu filmového průmyslu. Ježek se přesto upsal ďáblu, myslel si, že je nějaký Faust, hrál si s čertem i s černou magií a projekt zrealizoval. A to se v dnešním světě zaměřeném na zisk a úspěch neodpouští. Čeká ho věčné zatracení a ohně pekelné. A dobře mu tak. Alespoň nebude dál škodit těm, kteří nežádají od světa nic jiného než klid na práci. (MFDF Ji.hlava)

JamesSi

Popíšu stručně projekci: Režisér filmu začal předmluvu s tím, že film ještě neviděl a doufá, že to bude koukatelné. Pokud ne, prý projekci přeruší. Taky řekl, že je to hodně experimentální, dlouhé a hlasité a kdo si myslí, že by mu to nevyhovalo, tak radši ať odejde před projekcí. Film se promítal na 3 různých filmových promítačkách z nichž dvě ovládal režisér a jednu nějaká spolupracovnice. Občas byly zaplé 2-3 promítačky naráz. Film sledoval nějaké hory, to jak herci z Arvéda jedí oběd nebo interiéry, kde se natáčelo. Do toho hráli dobové reportáže z audia. Audio nebylo synchronyzované a jednou uprostřed tiché části byl spuštěn zvuk sirén. V tu chvíli jsem si myslel, že tento filmový satanistický rituál zapálil kino a budeme muset prostory evakuovat. Naštěstí se tak nestalo. Film skončil nápisem Ave, Satan a pak režisér rychle odběhl neznámo kam. Diváci pak odešli a o půlnoci projekce skončila. Hodnotím bizarní zážitek, film je spíše video performance než skutečný film. ()