Olympijský mezičas

• angličtina Olympic Halftime

Jaký dopad mají olympijské hry na svá pořadatelská města? Atény, Tokio, Peking a Paříž – města, která kvůli olympiádě změnila urbanistický plán celých čtvrtí a navždy tak proměnila svou podobu. Nevyužívané sportovní stadiony chátrají a obrůstá je tráva, zatímco pozornost veřejnosti se soustředí na výstavbu nových stadionů za miliardy, kvůli nimž se musí vystěhovat i tisíce obyvatel, aby jim uvolnili místo. Režisérka cestuje po hostitelských městech olympijských her a zkoumá tento neudržitelný cyklus, který má devastující vliv na ekonomiku města, životní prostředí, ale i na životy obyčejných lidí. (MFDF Ji.hlava)

Vabr

Chválím zajímavou a velice originální myšlenku, nad kterou jsem nikdy nepřemýšlel a podnítila mě se zabývat dopadem olympijských her víc. Snímek se i přes svou velkou rozmanitost zemí a výpovědí sám pod sebou nehroutí, kostru má srozumitelnou a jasnou a myšlenky spořádané a logicky odůvodněné. Konec správně smutný a nikoliv klišoidně nadějný či dokonce veselý jak to u některých dokumentů bývá ve zvyku. Debata po snímku skvělá a rád jsem se do ní zapojil 😉. Vyhodnocení: Bohužel dokument schytává negativní ohlasy od silných zastánců olympijských her ()