Kaleidoskop

Po tom, kolik studentských filmových projektů jsem v poslední době googloval, mi už youtube začal vyhazovat další sám od sebe. A když něco má stránku na čsfd, rád po zhlédnutí dodám i zpětnou vazbu. :-) Co na mě určitě udělalo dojem je hudba. V takto krátkých studentských věcech většinou moc hudby nenajdeme, ovšem tady různé hudební můstky (podle titulků snad i autorské) doprovází snad každý střih, což rozhodně přidává plusové body. Další co mě zaujalo byl casting. Vypadá to, že se autorům povedlo najít skupinku zhruba stejně talentovaných herců, kteří dobře ztvárňují své role (nikdo není výrazně lepší ani horší než ostatní). Na druhou stranu, tím že většinu času po sobě jen řvou připadalo mi, že se koukám na jakousi podivnou italskou telenovelu. Když se chystám na psaní recenze, či si dělám rešerši před projekcí studentských dílek, vždycky mě trochu zarazí, když někdo o svém díle napíše, že se jedná o komedii. Dělat humor je totiž dost tenký led a při takovém tvrzení se vystavujete riziku, že místo smíchu dostanete spíš ostudu. Já to mohu soudit, jen ze svého pozorování, a musím říct, že z filmu jsou patré momenty, kdy to asi má být vtipné, kdy divák dostane nějakou pointu. Mě to moc vtipné nepřišlo, ale třeba jsem se jen netrefil filmu do noty. Když už jsem u scénáře, trochu mě vždy překvapí, že se i v dnešní době někdo vrací ke klasickým antickým schématům, kdy příběh ani postavy neprojdou žádným vývojem a na konci prakticky víme to co na začátku (o to větší záhada to pro mě je, když to dělají i profi projekty jako např. Hodinářův učeň). Vždyť se nad tím zamysleme, měl ten příběh nějakou gradaci? Mělo to nějakou důraznou pointu? Nikoliv, vrátili jsme se přesně tam kde jsme začali. Navíc jsou tam dlouhé pasáže, které bychom mohli s klidem vystřihnout (Například ta pasáž s trsátkem, k čemu tam je? Když ji vystřihnu bude ten film dávat úplně stejný smysl). Ovšem zde to nejspíš kvůli dobrým hereckým výkonům a občasné vtipnosti víceméně funguje. Co zde ale musím zmínit na závěr, je technická kvlita zvuku. Chápu, že to není jednoduchá branže, ale tohle fakt nebylo příjemné na poslouchání, na to bych se pro příště zaměřil a snažil bych se to zlepšit. Celkově to nejhorší nebylo, nejlepší taky ne, průměr je za mě ok. ()