Trendy ochrany prírody

(festivalový názov)
  • Česko Trendy ochrany přírody (viac)
všetky plagáty
Krátkometrážny / Dokumentárny
Česko, 2023, 27 min

Réžia:

Michal Gálik

Kamera:

Michal Gálik

Autor se snaží představit širší veřejnosti současné trendy v ochraně přírody a východiska, o které se opírají, tj. jakým způsobem rozmanitost ochranářských přístupů reflektuje rozmanitost ekologických nároků různých druhů a jejich stanovišť. Film odpovídá na otázku, proč někde ochrana přírody jednoznačně dává přednost spontánním procesům (tzv. bezzásahovosti), zatímco jinde je naopak nezbytná velmi aktivní a dlouhodobá péče o druhy/habitaty. Tato témata budou demonstrována na široké škále různorodých území od téměř nedotčených ekosystémů (NP České Švýcarsko, NP Podyjí) až po zcela kulturní krajinu, jako jsou městské ekosystémy (Praha), či dokonce zcela přeměněná krajina (např. po těžbě surovin – výsypky). Součástí dokumentu je i kapitola, která se věnuje nedávnému rozsáhlému požáru na území NP České Švýcarsko a jeho vlivu na ochranu přírody. (Česká televize)

Marze

Zaujal mě způsob likvidace akátu vpíchnutím herbicidu. Jak píše můj oblíbený Jiří Sádlo, hlavním znakem moderní krajiny je její hybridní povaha, která zároveň zachovává ostrý kontrast jejích složek. Můžeme mluvit o jakési krajinné koláži. Dobrým příkladem je louka vyžadující lidskou údržbu: Těžko rozeznat, co z louky je vlastně lidským dílem a co náleží přírodě. ()